PGE Narodowy

Katowicki rynek biurowy wyróżnił się w pandemii

|
Face2Face Business Campus, źródło: materiały prasowe partnera
Katowice są najbardziej atrakcyjnym, poza Warszawą, rynkiem biurowym w Polsce. W minionym roku w tym mieście przybyło 61 300 mkw. nowej powierzchni biurowej. Część stanowią biura elastyczne, na które rośnie zapotrzebowanie na skutek wzrostu popularności pracy w modelu hybrydowym.

Katowice to piąty co do wielkości rynek biurowy w kraju, który pod pewnymi względami znacząco wyróżnił się podczas pandemii: obecnie koncentruje na sobie największą, poza Warszawą, aktywność deweloperów – 27 proc.*, a poza tym to właśnie w Katowicach ukończona została jedna z największych inwestycji biurowych w 2020 roku na wszystkich rynkach regionalnych w Polsce.

Chodzi o dwa wielofunkcyjne budynki Face2Face Business Campus o łącznej powierzchni ponad 46 tys. mkw., które wyróżnia lokalizacja, wyjątkowa architektura oraz doskonale zaprojektowana, funkcjonalna przestrzeń do pracy. Część tej powierzchni zajmują biura elastyczne, których operatorem jest CitySpace – marka należąca do Echo Investment, do której należy także Face2Face Business Campus.

Zainteresowanie dobrze zaprojektowanymi, a przy tym niebanalnymi przestrzeniami biurowymi w stolicy Śląska jest wciąż bardzo duże. Zrealizowany przez nas Face2Face Business Campus to przestrzeń biurowa uzupełniona zielonym i wielofunkcyjnym patio zlokalizowanym pomiędzy budynkami – mówi Joanna Nicińska, dyrektor regionalny w dziale biur Echo Investment. – Najemca taki jak CitySpace idealnie dopełnia naszą ofertę, będąc odpowiedzią na potrzeby m.in. klientów indywidualnych oraz firm, które są w trakcie podejmowania decyzji o zapotrzebowaniu na dodatkową powierzchnię – dodaje Joanna Nicińska.


 

Hybrydowy model pracy z biurem elastycznym

CitySpace uruchomi nowe biura już w kwietniu. Tylko dzięki tej inwestycji w Katowicach przybędzie 2 300 mkw. powierzchni elastycznej z 370 stanowiskami pracy. Nowe centrum CitySpace to hybryda łącząca biura serwisowane na wyłączność (open space, gabinety), coworking i biura wirtualne. W przestrzeni zostaną wydzielone także dodatkowe pomieszczenia i strefy: sale spotkań, pokoje ciszy, sale konferencyjne, kuchnie, recepcja, pokoje telefoniczne, strefa rozrywki oraz strefa do organizacji wydarzeń. Biura w Face2Face będą drugą lokalizacją CitySpace w Katowicach i jedenastą w Polsce.

– Nasza dotychczasowa i planowana ekspansja, mocno skierowana na rynki regionalne, jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby firm, które coraz częściej decydują się na biura elastyczne. To one najlepiej odpowiadają rotacyjnemu systemowi pracy – wyjaśnia Jarosław Bator, dyrektor zarządzający CitySpace.

Upowszechnianie się hybrydowego modelu pracy, łączącego zalety pracy biurowej i zdalnej, jest jednym z najbardziej wyraźnych trendów na rynku biurowym, który zarysował się w czasie pandemii. Umacniający się trend będzie w najbliższej przyszłości w znacznym stopniu kształtował cały rynek.

– Większa powszechność modelu hybrydowego pociągnie za sobą wzrost zapotrzebowania na biura elastyczne, które do tego modelu pasują idealnie. Popularność powierzchni elastycznych rośnie od kilku lat. Na rynku biurowym dokonuje się ewolucja. Pandemia tylko przyspieszyła tempo zmian – twierdzi Jarosław Bator.

 

Ewolucja rynku w Katowicach

O ewolucji rynku katowickiego świadczą nie tylko nowe inwestycje, które zwiększają udział powierzchni elastycznych. Jej przejawem jest także rosnące wykorzystanie powierzchni dostępnych od kilku lat. Zjawisko to występuje w CitySpace Supersam – pierwszej lokalizacji tego operatora w Katowicach – gdzie w ciągu kilku miesięcy od 2019 roku obłożenie, wzrosło niemal dwukrotnie i do teraz wynosi 98,6 proc. Od dwóch lat Supersam jest pod tym względem najlepszą lokalizacją CitySpace. Od początku pandemii w tych biurach na co dzień wykorzystywanych jest mniej niż połowa stanowisk pracy, ale jest to wyłącznie efekt rotacyjnego systemu pracy. Firmy zatrzymały biura. Niektóre z nich zdecydowały się na modyfikacje.

Możliwość dostosowania do bieżących potrzeb to wielka zaleta biur elastycznych. Niedawno uruchomiliśmy aplikację, dzięki której można zdalnie zarządzać wynajmowaną przestrzenią, dobierając liczbę stanowisk pracy z dnia na dzień. To tylko jedna z wielu funkcji tego narzędzia – informuje Jarosław Bator. – Dzięki zwiększającej się elastyczności oraz nowym metodom poprawiającym bezpieczeństwo, pracownicy stopniowo wracają do biur, przynajmniej na jakąś część tygodnia – zauważa.

Na przestrzeni trzech ostatnich lat z biur elastycznych w Katowicach korzystały firmy reprezentujące różne branże np. technologiczną, ochronę perymetryczną, IT, consultingową, sprzedaży, marketingu i nieruchomości.

To dowód na to, że tworzymy odpowiednie warunki pracy firmom różnego rodzaju i różnej wielkości – dostrzega Jarosław Bator.

 

Katowice 2020

Na rynku biurowym w Katowicach przybyło w 2020 roku 61 300 mkw. nowej powierzchni (z czego 75 proc. zostało dostarczonych na rynek dzięki projektowi Face2Face). W czwartym kwartale całkowita podaż wynosiła 589 700 mkw. Poziom pustostanów to 9,2 proc. Czynsz był w przedziale od 13,6 do 14,5 euro za mkw. miesięcznie. Popyt brutto ukształtował się na poziomie 65 000 mkw. Stanowi to 11 proc. udziału w zagregowanym popycie na największych rynkach biurowych w Polsce z wyłączeniem Warszawy. Największy popyt poza Warszawą jest w Poznaniu – 27 proc. Dalej: Wrocław – 22 proc., Trójmiasto – 15 proc. i Kraków ex aequo z Katowicami – 11 proc.*.


 

* Dane z raportu „Rynek biurowy w Polsce. Styczeń 2021 r.” autorstwa JLL.


 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz