Giant

Jak stworzyć komfortowe miejsce pracy w domowym zaciszu?

|
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele domów zamieniło się w szkołę i pracę. Często na niewielkich przestrzeniach trzeba było połączyć ze sobą kilka funkcji.

Zdalna praca ma niewątpliwie wiele zalet, w tym oszczędność czasu na dojazdy oraz dużą dowolność w wyborze stroju. Taki tryb wykonywania obowiązków zawodowych rodzi jednak pewne komplikacje. Konieczne jest wygospodarowanie przestrzeni na domowe biuro. Na co zwrócić uwagę, tworząc komfortowe home office?

Miejsce pracy a życie prywatne

Podstawową zasadą każdego komfortowego biura urządzonego w domu jest umiejętność oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. Bezpośrednio przekłada się to na wydajność pracy. Konieczne jest również wyznaczenie godzin pracy – najlepiej stałych oraz dotrzymywanie harmonogramu. Rozplanować należy także przerwy w pracy. Nie powinno się mieszać domowych obowiązków z tymi zawodowymi, ponieważ może to wprowadzić nieład i wybić z rytmu pracy.

Pracując zdalnie, należy dobrze rozłożyć czas pomiędzy obowiązki zawodowe, odpoczynek oraz rozrywkę. Tylko w ten sposób osiągniemy pewną równowagę, która przełoży się na wydajność pracy z domu.

 

Komfortowe meble do home office

Ważnym zagadnieniem jest odpowiednia aranżacja miejsca pracy. Jeżeli jest taka możliwość, warto przeznaczyć jedno pomieszczenie, które będzie pełniło funkcję home office. W mniejszych mieszkaniach jedynym rozwiązaniem jest wygospodarowanie niewielkiego kącika do pracy.

Aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki do wydajnej pracy, należy zainwestować w wygodne biurko oraz fotel. Mile widziany będzie także niewielki regał lub szafka do przechowywania rzeczy związanych z pracą – tak, aby po jej zakończeniu zniknęły one z pola widzenia. Praca z kanapy w salonie lub z łóżka w sypialni nie jest najlepszym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku długofalowego trybu zdalnego.

Właściwie dobrane biurko zapewni odpowiednią przestrzeń roboczą do wykonywania obowiązków. Blat powinien znaleźć się blisko okna, aby zapewnić optymalny dostęp naturalnego światła. Warto wyposażyć się w lampkę biurową, która będzie nieoceniona, gdy nastaną krótsze dni. Przyjemne oświetlenie sprawi, że wzrok nie męczy się ta szybko.

Ergonomię pracy poprawi również fotel. Mając świadomość negatywnych skutków siedzącego trybu życia, warto zainwestować w wygodne siedzisko, na którym spędzimy wiele godzin dziennie. Tutaj polecamy zdecydować się na model z regulacją – nie tylko wysokości, ale i ustawienia zagłówka czy kąta nachylenia oparcia. To pozwoli na jego indywidualne dopasowanie do potrzeb konkretnego użytkownika. Może to mieć znaczenie, gdy w domu naprzemiennie swoje obowiązki zawodowe będą wykonywać dwie lub więcej osób.

Pamiętajmy o tym, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby meble biurowe dobrać do już istniejących elementów aranżacji wnętrza.

 

Rola roślin w organizacji domowego biura

Wykonywanie obowiązków zawodowych w zaciszu własnego mieszkania można sobie umilić estetycznymi dodatkami. Mowa tu nie tylko o organizerach na przybory czy dokumenty. Wbrew pozorom niebagatelną rolę w aranżacji domowego biura odgrywają rośliny. Nie od dziś wiadomo, że patrzenie na zieleń relaksuje.

Kinga Dzwonnik z Kwiaty dla Biura firmy, która profesjonalnie zajmuje się tworzeniem pięknego klimatu w miejscach pracy, przyznaje, że: 

– Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie jest dużo zieleni, zwiększy stężenie tlenu we krwi, zmniejsza się występowanie podrażnień oczu, układu oddechowego, bólu głowy zaś wydolność ludzi automatycznie wzrasta. Same korzyści.

Badania pokazują, że rośliny zielone oczyszczają powietrze z różnego typu chemicznych zanieczyszczeń, które mogą unosić się w powietrzu. Mowa m.in. o formaldehydzie czy innych lotnych związkach organicznych.

 

Jak wybrać rośliny do home office?

Mając świadomość, że rośliny korzystnie wpływają na otoczenie, warto uwzględnić ich udział w aranżacji domowego biura. Nie powinno się kupować roślin wyłącznie z uwagi na to, że podobają nam się wizualnie. Kluczowe jest bowiem miejsce ich postawienia oraz dostęp do naturalnego światła. Należy pamiętać o tym, że różne gatunki mają inne wymagania co do naświetlenia słonecznego. Niektóre lubią być w miejscach nasłonecznionych, inne natomiast nie potrzebują naturalnego światła aż tak dużo.

Istotne jest samo miejsce, w którym ma znaleźć się roślina. Jak zaznacza Kinga Dzwonnik:

– Możemy ustawić zieleń na parapetach, na szafkach, na biurku czy na podłodze. Warto wtedy uwzględnić jego tempo wzrostu oraz fakt, czy jest rozłożysty, czy jest wąski, to pozwala długoterminowo pilnować i uwzględniać rozrost roślin, bez trącania liści i niepotrzebnego upinania.

Nie zapominajmy również o doborze odpowiedniej doniczki. Ważny jest zarówno design, który wkomponuje się w całą aranżację wnętrza, jak i jej wielkość. Rozmiar donicy powinien być dopasowany do bryły korzeniowej rośliny. Zdrowy i silny rozwój w przyszłości zapewni posadzenie jej do nowej, świeżej ziemi.

 

Indyjski badacz i działacz środowiskowy Kamal Meattle przeprowadził eksperyment, który udowodnił, że tylko trzy rodzaje roślin są potrzebne, aby wytwarzać świeże powietrze w domu. Jest to Palma Areka, która skutecznie usuwa z powietrza związki toksyczne oraz nawilża powietrze. Kolejnym gatunkiem jest Sansevieria Laurentii. Roślina ta jest niezwykle odporna na niekorzystne warunki, w tym różnice temperatur czy silne nasłonecznienie. Tę dwójkę warto uzupełnić o Epipremnum Złociste, które pomaga stworzyć komfortowe miejsce pracy oraz niezwykle ciekawie się prezentuje.

Wspomniany powyżej eksperyment pokazał, że po 10 godzinach przebywania w otoczeniu tych trzech rodzajów roślin może zwiększyć stężenie tlenu we krwi o 1 proc. oraz poprawić produktywność nawet o 20 proc. Badania te zostały zatwierdzone przez rząd w Delphi.

 

Przed pandemią praca zdalna nie była zbyt mocno rozpowszechniona. Wielu pracodawców, a także samych pracowników nie mogło się do niej przekonać. Sytuacja na świecie wymusiła jednak konieczność szukania alternatywy łączącej w sobie bezpieczeństwo i efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych. Firmy zdecydowały się na przejście na tryb pracy zdalnej lub hybrydowej, co wymusiło na pracownikach zorganizowanie komfortowego miejsca pracy w swoich domach. Dużo wskazuje na to, że po zakończeniu pandemii wiele przedsiębiorstw zdecyduje się na pozostaniu przy hybrydowym modelu pracy. Dlatego warto zadbać o komfortowe warunki pracy, które pozwolą wydajnie pracować nawet z zacisza własnego mieszkania.


 


2.0
Napisz pierwszy komentarz