Giant

Ekopraktyki dla office managerów. Jak i co robić, żeby pracownicy wrócili do biura?

|
W wyniku pandemii wielu z nas przyzwyczaiło się do wykonywania swoich obowiązków zdalnie, bo to wygodne i pozwalające zaoszczędzić czas, i pieniądze. Tymczasem office managerowie stanęli przed nie lada wyzwaniem.

Aby zachęcić pracowników, by wrócili do biura, muszą wykazać się sporą kreatywnością. Może im w tym pomóc kalendarz ekoinicjatyw.

Przestrzeń biurowa nie musi służyć tylko celom zawodowym. To również miejsce, które może umożliwić naukę nowych umiejętności oraz przyczynić się do poprawy samopoczucia. Wspólna realizacja ekoprojektów pozwoli zwiększyć wydajność pracowników i efektywność przedsiębiorstwa. Da też jasny sygnał ze strony pracodawcy – wasz komfort pracy jest dla mnie ważny.

 

Przepis na biurowy wellbeing

Znajomość czynników wpływających na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników jest bardzo istotna dla office managerów, czyli osób, które czuwają nad prawidłowym funkcjonowaniem biura. A ponieważ sukces firmy warunkują pracujący w niej ludzie, warto zadbać również o ich wzajemne relacje i rozwój np. poprzez dodanie do standardowego harmonogramu dnia pracy nieszablonowych rozwiązań. Jednym z nich są ekopraktyki.

Świadomość dotycząca dbałości o środowisko wzrasta z roku na roku zarówno wśród pracowników, jak i kontrahentów. Firmom coraz częściej zależy na tym, by stosować w biurach energooszczędne rozwiązania i za pomocą prostych praktyk takich jak segregacja śmieci, rezygnacja z plastikowych kubków na wodę czy zadbanie o to, by w biurowym wnętrzu nie zabrakło roślin, budować pozytywny, wartościowy wizerunek przedsiębiorstwa.

To właśnie rośliny mogą stanowić motyw przewodni biurowych warsztatów prowadzonych w wybrane dni z kalendarza. Pracownicy nie tylko mogą się podczas nich zintegrować i doedukować, ale również zyskać coś, co ozdobi ich biurka, lub wnętrza domów bądź mieszkań. Jedyne, co może ograniczać office managerów w wymyślaniu pomysłów na tego typu projekty, to ich wyobraźnia i firmowy budżet.

 

Poznaj cztery ekopatenty na poprawienie relacji pracowniczych

 

28 lutego – Dzień Układania Kwiatów

Umiejętność eleganckiego ułożenia roślin przyda się zarówno przy codziennych pracach porządkowych w mieszkaniu, jak i podczas przygotowywania odświętnych kompozycji. Organizując biurowe warsztaty z układania kwiatów, office managerowie przyczynią się do poprawy relacji społecznych wśród pracowników. Rośliny można układać indywidualnie lub w zespołach i wprowadzić elementy rywalizacji np. poprzez przygotowywanie kompozycji na czas, układanie bukietów w określonych wariantach kolorystycznych lub na wskazane okazje. Takie czynności z pewnością wyzwolą wśród pracowników pokłady biurowej kreatywności!

 

12 marca – Dzień Sadzenia Kwiatów

Na kilka dni przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny umiejętność zasadzenia lub przesadzenia roślin we wnętrzach, na balkonach i w przydomowych ogródkach przyda się wielu pracownikom. Wspólne sadzenie kwiatów w biurze nie tylko sprawi dużo radości i satysfakcji, ale pozwoli poszerzyć wiedzę o glebach, sposobach pielęgnacji roślin i wymaganych dla prawidłowego rozwoju danych gatunków warunków atmosferycznych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość doboru designerskiej donicy lub organizera. Warto zachęcić pracowników, by własnoręcznie zasadzone kwiaty umieścili na swoich stanowiskach biurowych, regularnie je pielęgnowali oraz obserwowali, jak rosną.

 

8 września – Światowy Dzień Wellbeingu

Materiały zastosowane przy budowie i wykańczaniu budynku, klimatyzacja, liczba okien, rozkład biurek, regularne wykonywanie przeglądów technicznych – wszystkie te kwestie, jeśli zejdą w polityce firmy na dalszy plan, mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie osób przebywających po kilka godzin dziennie w zamkniętej przestrzeni.

Dlatego przy okazji Światowego Dnia Wellbeingu warto porozmawiać z pracownikami o ich komforcie i np. przeprowadzić warsztaty z wiedzy o „biurowych” roślinach, sposobach ich uprawy oraz płynących z tego zdrowotnych korzyściach. Skrzydłokwiat, palma koralowa, paprotka czy fikus nie tylko pełnią funkcję ozdobną wnętrza i odprężającą dla oczu, ale filtrują i oczyszczają powietrze z toksyn, zwiększają poziom wilgotności w pomieszczeniu, a nawet są w stanie poprawić koncentrację pracowników. Po ukończeniu takich warsztatów uczestnicy mogą otrzymać rośliny do użytku własnego lub udekorować nimi firmowe stanowiska biurowe.

 

22 września – Europejski Dzień bez Samochodu

Zakorkowane ulice, alarmy o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu smogu i wzrost zachorowań na choroby dróg oddechowych to rzeczywistość mieszkańców wielu polskich miast. Niewystarczająca oferta komunikacji miejskiej często sprawia, że pracownicy dojeżdżają do biura samochodami. Tymczasem pierwszy dzień kalendarzowej jesieni może stanowić świetną okazję, by office managerowie zaproponowali pracownikom komunikacyjną alternatywę – przyjazd do biura na rowerach lub popularnych ostatnimi czasy hulajnogach. Takie osoby warto wówczas nagrodzić podarowaniem rośliny takiej jak zielistka Sternberga, która może oczyścić nawet 200 mkw. ze steryn, formaldehydu i CO. Dobrym pomysłem jest też przeprowadzenie firmowego konkursu na najlepsze przystrojenie kwiatami środka transportu.

 

14 listopada – Dzień Czystego Powietrza

Budynki na świecie odpowiadają za ponad 35 proc. emisji dwutlenku węgla. Redukcja w jego wytwarzaniu stała się pewnym priorytetem dla architektów, właścicieli i najemców przestrzeni biurowych oraz office managerów. Mogą oni nie tylko rozmawiać z pracownikami o indywidualnych sposobach na polepszanie jakości powietrza. We wzajemnym inspirowaniu się może pomóc również zorganizowany w tym dniu konkurs z wiedzy o roślinach oczyszczających powietrze oraz warsztaty z ich sadzenia. Te informacje oraz umiejętności przydadzą się pracownikom we wnętrzach ich domów, gdzie kwiaty – oprócz funkcji wizualnej, zyskają również ekologiczną i prozdrowotną.


0.0
Napisz pierwszy komentarz