Nowa dzielnica biznesu w Gdańsku

Gdańsk
Gdańsk
Przedstawiciele Gdańskiego Portu Lotniczego, miasta Gdańsk, urzędu marszałkowskiego oraz lokalnego biznesu opracowywali plan rozwoju nowej dzielnicy biznesu – Airport City.

20 marca 2013 roku Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy stał się platformą dla rozważań nad kształtem nowej biznesowej dzielnicy w mieście. O pomyśle stworzenia tzw. Airport City rozmawiali reprezentanci lotniska, miasta Gdańsk, urzędu marszałkowskiego oraz lokalnego biznesu. Spotkanie zainicjował Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk oraz władze lotniska w Gdańsku. W dyskusji wzięli udział m.in. Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego, Andrzej Bojanowski, Zastępca Prezydenta Gdańska, Ryszard Świlski, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele podmiotów mających siedziby wokół portu.

Wnioski wysnute ze spotkania są jasne: zgromadzeni widzą przyszłość dla powstającej dzielnicy i podjęli decyzję o realizacji nowego obszaru biznesu. Jego celem będzie zachęcenie zagranicznych i krajowych inwestorów, co pozwoli Trójmiastu na dalszy rozwój. Jak tłumaczy Marszałek Województwa Pomorskiego - Chodzi nam o jak najlepsze wykorzystanie terenów w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

Airport City powstać ma w gdańskim Rębiechowie. Lotnisko, obsługujące loty międzynarodowe, działa od 40 lat i planuje kolejne inwestycje, takie jak rozbudowę Terminalu 2, który został niedawno oddany do użytku. Przewidywane jest również stworzenie centrum kongresowo-biurowego.

W okolicy prężnie rozwija się także infrastruktura: w 2015 roku powstać ma Pomorska Kolej Metropolitarna, która stworzy połączenie między Gdańskim Wrzeszczem i Gdynią a lotniskiem. W bliskim sąsiedztwie kończy się realizacja hotelu Hampton by Hilton. W okolicy działa już pierwszy z biurowców należących do kompleksu BCB Business Park. Jego deweloperem jest Bałtyckie Centrum Biznesu, które planuje 5 biurowców o łącznej powierzchni 45 000 mkw, centrum usług towarzyszących oraz hotel. Biznesowy krajobraz Trójmiasta uzupełniony jest także przez Allcon@Park.

Dzielnica zyskała również dużo dzięki organizacji Euro 2012, kiedy to powstała dwupasmowa droga łącząca obwodnicę z lotniskiem. Niedawno zakończony został także remont dolnego odcinka ulicy Słowackiego. Miasto planuje w najbliższej przyszłości przebudować system kanalizacji sanitarnej.

Airpot City, według światowych trendów, jest inwestycją zlokalizowaną wokół portu lotniczego. Zalicza się do niej elementy dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej oraz działalności biznesowe w bezpośrednim otoczeniu. Projekty tego typu powstają w miastach takich jak Bruksela, Amsterdam czy też Frankfurt.


0.0
Napisz pierwszy komentarz