Interbiuro - duży

Warsaw Spire wychodzi ponad ziemię

Warsaw Spire powstaje w kwadracie ulic Grzybowska, Łucka, Towarowa i Wronia
Łącznie kompleks ma oferować 100 000 mkw powierzchni
Budowa największego obecnie realizowanego kompleksu biurowego w Europie postępuje w szybkim tempie – powstają pierwsze kondygnacje naziemne.

Plac budowy olbrzymiego kompleksu biurowego w centrum Warszawy wygląda imponująco – około 200 robotników, 4 żurawie oraz jedna z najgłębszych w Polsce ścian szczelinowych o głębokości 55 metrów.  Budowa postępuje zgodnie z harmonogramem, który zakłada prace odpowiednio przy obiektach B, A i C.

Zakończony został już drugi etap prac przy budynku B, który zakładał realizację 5 podziemnych kondygnacji parkingu. Obecnie rozpoczęła się budowa kondygnacji nadziemnych. Wcześniejszy etap, rozpoczęty w 2011 roku, zakładał wykonanie wykopu pod poziomy podziemne parkingu. Aktualnie powstaje konstrukcja budynku B, fundament budynku A oraz prowadzone są prace ziemne pod obiektem C.

Według planów, poziom zero w budynkach A i C zostanie osiągnięty kolejno w sierpniu i wrześniu 2013 roku. W sierpniu ma być również ukończony garaż podziemny znajdujący się pod tymi obiektami.

Początek maja oznaczał również prace przy zbrojeniu płyty pod wieżę. Ciężar zbrojenia płyty fundamentowej pod całością kompleksu to około 3 700 ton, z czego 1 800 ton ważą zbrojenia płyty pod samą wieżą.

Na placu budowy obecnie dominują cztery żurawie, o wysokościach 66,8; 72,7; 72,5 oraz 65,5 metrów. Docelowo przybędą jeszcze dwa, z czego najwyższy osiągnie 225 metrów wysokości. Ma również zwiększyć się liczba pracowników – z 200 obecnie do poziomu ponad 1 000 osób.

W połowie czerwca 2013 roku mają rozpocząć się prace przy elewacji budynku B, a na przełomie października i listopada w budynku C i w styczniu 2014 roku – w obiekcie A. Warsaw Spire ma zostać oddany do użytku w 2015 roku, przy czym niższe budynku zostaną zakończone już w 2014 roku. W budynku B we wrześniu 2014 roku przygotowania biur rozpocznie Agencja Frontex. Negocjacje z tym najemcą trwały rok i 7 miesięcy, a obecnie deweloper, Ghelamco, prowadzi również rozmowy z innymi potencjalnymi najemcami.

Koszty realizacji projektu wyceniane są na około 1 mld zł.


0.0
Napisz pierwszy komentarz