Giant

Biurowiec w miejscu starego dworca autobusowego we Wrocławiu

Wizualizacja kompleksu biurowo-hotelowo-usługowego, który powstaje we Wrocławiu
Plac przed kompleksem
Wisher Enterprise zrealizuje kompleks biurowo-hotelowo-usługowy w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP we Wrocławiu.

Plac znajdujący się naprzeciw Dworca Głównego PKP pozostawał niezagospodarowany od 1994 roku, kiedy to przeniesiono stamtąd dworzec PKS. Planowano tu budowę obiektu hotelowe-usługowego, a wcześniejszy właściciel uzyskał zgodę na realizację 14-piętrowego biurowca. Dopiero jednak obecny inwestor, Wisher Enterprise Sp. z o.o., rozpoczął budowę planowanego od dawna obiektu.

Nowy budynek ma pełnić funkcje biurowo-hotelowo-usługowe i oferować łącznie ponad 25 000 mkw. powierzchni użytkowej. Zmieniony projekt powstał w biurze Maćków Pracownia Projektowa.

Przez wiele lat to miejsce zarośnięte krzakami w samym centrum Wrocławia nie świadczyło dobrze o mieście, zwłaszcza w oczach turystów i gości korzystających z Dworca Głównego. Dla mieszkańców okolicznych kamienic też nie było powodem do zadowolenia. A przecież ten teren zasługuje na wysokiej jakości rozwiązania architektoniczne. Dzięki tej inwestycji zyskają wszyscy. Poprawi się bezpieczeństwo i standard dzielnicy,  wzrośnie wartość tutejszych nieruchomości, cała okolica Przedmieścia Oławskiego zyska na nowej ofercie handlowej i usługowej – mówi Zbigniew Maćków, główny projektant Maćków Pracowni Projektowej.

Realizowany obiekt składać się będzie z dwóch segmentów – części wysokiej (54,65 m), w której na 14 kondygnacjach ulokowane zostaną przestrzenie użytkowe mieszczące biura, oraz niższej, gdzie w ramach sześciu kondygnacji powstaną punkty usługowe i handlowe oraz hotel i centrum konferencyjne. Użytkownicy korzystać będą mogli ze 184 miejsc parkingowych zlokalizowanych w garażu podziemnym. Wjazd i wyjazd do obiektu znajdować się będą od strony ulicy Plac Konstytucji 3 Maja.

W budynku powstanie trzygwiazdkowy hotel działający pod marką ibis Styles, który dołączy do Grupy Hotelowej Orbis w III kwartale 2014 roku. Bardzo istotnym elementem kompleksu będzie powierzchnia biurowa, pozwalająca najemcom na jej swobodną aranżację. Łącznie obiekt oferować będzie 7 000 mkw. biur rozplanowanych na 12 kondygnacjach w obu częściach.

Projektanci podczas prac mieli na celu nawiązanie do historycznej tkanki miasta, stworzyli więc projekt obszernego trójkątnego placu na rogu ulic Małachowskiego i Dworcowej.

Przed wojną był tu zieleniec z fontanną otoczony czynszowymi kamienicami. Dzięki inwestorowi przy nowym budynku powstanie otwarta dla wszystkich przestrzeń z małą architekturą oraz drzewami i krzewami. Będzie przedłużeniem pięknie odrestaurowanego placu przed Dworcem Głównym PKP. A swoistą wisienką na torcie stanie się odnowiony zabytkowy słup ogłoszeniowy, który zostanie umieszczony na rogu nowego placu. To jeden z dwóch egzemplarzy, który zachował się we Wrocławiu,  dzięki inwestorowi będzie pamiątką i symbolem tego miejsca – komentuje Zbigniew Maćków.

Inwestor, za zgodą gminy Wrocław, ma zadbać także o usprawnienie komunikacji wokół inwestycji. W planach jest modernizacja przestrzeni publicznej otaczającej projekt, czyli remont okalających dróg w obrębie chodników, zmiana organizacji ruchu samochodowego oraz korekta sygnalizacji świetlnej na sąsiadujących skrzyżowaniach.

Kompleks nie został jeszcze nazwany, a firma Wisher Enterprise planuje zorganizować w tym celu konkurs wśród mieszkańców Wrocławia.

Wisher Enterprise reprezentowany jest przez inwestora zastępczego, Biuro Obsługi Inwestycji Budowlanych ALWAR. Generalnym wykonawcą jest spółka Karmar S.A.

Budowa zakończyć ma się w III kwartale 2014 roku, a jej koszt szacowany jest na 113 mln zł.


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 4
Jakub :
Bardzo agresywna bryła, cześć "wieżowa" moim zdaniem zaburzać widok z placu przed dworcem. Budynek będzie tam stał jeszcze z 40 lat, dlatego szanujmy nasze miasta i zamiast budować pomnik czyjejś wyobraźni starajmy się tworzyć coś co wpisywałoby się w istniejącą zabudowę.
19 czerwca 2013 10:32
Karola :
Ale brzydactwo. Zepsuje cały widok
10 czerwca 2013 20:46
Elżbieta :


michal

świetny projekt! Pracownia Maćków zawsze odwala dobrą robotę

może i projekt fajny, ale nie jestem pewna czy się komponuje z tym miejscem...
7 czerwca 2013 10:06
michal :
świetny projekt! Pracownia Maćków zawsze odwala dobrą robotę
7 czerwca 2013 10:04