Interbiuro - duży

Krawaty na Alchemii

Widok Alchemii od strony Al. Grunwaldzkiej
Krawaty zmienią wygląd elewacji Alchemii
Postępują prace przy gdańskim biurowcu Alchemia. Obecnie rozpoczyna się montaż ostatnich elementów, które zmienią wygląd elewacji.

Inwestor gdańskiego kompleksu biurowego Alchemia, firma Torus, rozpoczęła montaż pionowych siatek, nazywanych potocznie „krawatami”. Ich kolory, złoty i platynowi, odpowiadają nazwom poszczególnych wież biurowych – Aurum i Platinum.

Każda z wież posiadać będzie dwa takie elementy, jeden od strony Alei Grunwaldzkiej i jeden od strony peronu Szybkiej Kolei Miejskiej. Ich długość wynosić będzie odpowiednio 44 metry dla wyższej z wież biurowych - Aurum i 32 metry dla niższej - Platinum, a szerokość każdego z nich wyniesie blisko 5,5 m. Zakończenie montażu planujemy na koniec lipca – wyjaśnia Tomasz Borowski z firmy Torus, kierownik robót na budowie Alchemii.

Wspomniane „krawaty” mają stać się wyróżnikiem budynków w przestrzeni. Docelowo Alchemia to kompleks siedmiu obiektów biurowych, także odpowiednie ich oznaczenie ma pomóc przyszłym pracownikom w poruszaniu się po obiekcie. Siatki zamontowane zostaną nad wejściami do biurowców i na każdej z nich znajdzie się również nazwa budynku. Elementy te wyróżniają się unikatowym architektonicznie charakterem.

Dla "krawatów" użyliśmy materiału ażurowego. Tego rodzaju elementy umożliwiają przedstawienie kilku planów w przestrzeni, mogą one stwarzać jakąś bryłę, definiować płaszczyznę, ale nie są zamkniętą i sztywną granicą. Przykładem wykorzystania ażurowego rozwiązania, choć w znacznie większym stopniu, jest Stadion Narodowy w Warszawie – mówi Katarzyna Jabłońska-Bida, architekt w pracowni APA Wojciechowski, członek zespołu przygotowującego projekt Alchemii. Krawaty wykonane są z siatek cięto-ciągnionych, dzięki czemu będą mogły przepuszczać światło dzienne, a także zapewnią pełną widoczność z wnętrza biur.

Elementy te widoczne będą nawet z odległości kilku kilometrów, dzięki ich imponującym rozmiarom oraz podświetleniu lampami ledowymi. Kolejne biurowce mają zostać nazwane po pierwiastkach chemicznych. Koncepcja nazewnictwa kompleksu ma historyczne podłoże – inwestycja powstaje na terenach, na których znajdował się budynek zakładu Chemia.


0.0
Tagi: Alchemia
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra