Spectra Development logoTétris Poland logoARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoOlivia Business Centre logoCity Space logoPodium Investment logoFYI Commercial Consulting logoKontor logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoUNIMOR Development S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoPorto Office A Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoBusiness House logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTorus logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoArchicom logoVantage Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoCOTEX Office Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

EKO Business Garden Poznań nabiera kształtów

Obecny etap budowy Business Garden Poznań
Obecny etap budowy Business Garden Poznań
SwedeCenter poinformowało o zakończeniu konstrukcji żelbetowej pierwszego z czterech biurowców kompleksu.

Prace przy kompleksie Business Garden, powstającym przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu, wchodzą w kolejny etap. Zakończono konstrukcję żelbetową pierwszego z czterech biurowców. Ostateczne zamknięcie stanu surowego ma nastąpić w przeciągu najbliższych czterech miesięcy. Pierwszy etap inwestycji, oferujący 42 000 mkw. powierzchni biurowej, ma zostać oddany do użytku na początku 2015 roku.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w lutym 2013 roku. Gdy tylko zakończono prace ziemne i roboty związane z wylewaniem płyty garażowej, na placu budowy rozpoczęto „składanie” prefabrykowanych elementów, które tworzą szkielet obiektu.

Prace budowlane postępują szybko, co jest ściśle związane z zastosowaną przez nas technologią  – mówi Michał Wojciechowski, Project Manager SwedeCenter. Od prawie pięciu miesięcy na plac budowy każdego dnia przyjeżdża blisko 25 samochodów z prefabrykatami żelbetowymi, z których następnie montowane są kolejne kondygnacje budynków. W tym tygodniu zakończyliśmy prace konstrukcyjne pierwszego z nich. Pozostałe trzy obiekty znajdują się w różnej fazie realizacji. Zgodnie z planem konstrukcja ostatniego z nich będzie gotowa do końca stycznia 2014 r. - opisuje.

Jesteśmy w okresie największego nasilenia robót, co oznacza, że na placu budowy pracuje ponad 200 osób i aż 11 dźwigów. Ekipy budowlane wykonują prace betoniarskie i konstrukcyjne. Do chwili obecnej, z planowanych do montażu prawie 9 000 sztuk prefabrykatów zamontowano już 55% elementów, głównie słupów, belek i płyt stropowych. Wykonane roboty pochłonęły 2 300 ton stali zbrojeniowej i 21 500 m3 betonu konstrukcyjnego. Przedstawiając to bardziej obrazowo, wspomnianą ilością betonu moglibyśmy pokryć murawę pobliskiego boiska Stadionu Miejskiego w Poznaniu warstwą o grubości ponad 3 metrów – komentuje Jarosław Golimowski, Dyrektor Operacyjny PORR (Polska).

Generalny wykonawca, firma PORR Polska, prowadzi również przygotowania do rozpoczęcia prac instalacyjnych i elewacyjnych, które powinny wystartować pod koniec października 2013 roku. Elewacje biurowców mają zostać wykonane z elementów aluminiowo-szklanych, przedzielonych poziomymi pasami wymurowanymi z cegły klinkierowej i dopełnione powierzchniami wykończeniowymi z mineralnych płyt elewacyjnych. Te prace mają potrwać do początku lata 2014 roku.

Business Garden Poznań jest kolejnym z projektów SwedeCenter realizowanym w koncepcji parków biznesowych. Kompleks oferować będzie docelowo 9 budynków o powierzchni 80 000 mkw. W ramach pierwszego etapu powstaną 4 budynki oferujące 42 000 mkw, które, prócz biur, dysponować będą restauracją i punktami usługowymi. W projekcie uwzględniono również boisko do koszykówki oraz plac do gry w boule. Business Garden Poznań powstaje zgodnie z wymaganiami certyfikacji ekologicznej LEED – obiekt uzyskał już precertyfikat na poziomie Gold.

Inwestorem i deweloperem jest spółka SwedeCenter, należąca do Grupy Inter IKEA, która będzie również zarządzać kompleksem. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Ahlqvist & Almqvist Arkitekter i Arcade Polska.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra