Tork

Olivia Four w marcu 2014 roku

Olivia Four, czwarty budynek kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku
Olivia Four, czwarty budynek kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku
Kolejny budynek kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku zmierza ku ukończeniu. Rozpoczęły się również prace projektowe przy piątym etapie inwestycji.

Zlokalizowany w Gdańsku kompleks Olivia Business Centre jest największym centrum biznesowym i biurowym tej klasy w Polsce poza Warszawą. Do tej pory do użytkowania zostały oddane trzy budynki, a czwarty jest w trakcie realizacji. Docelowo inwestycja oferować będzie 120 000 mkw. powierzchni klasy AA w siedmiu obiektach.

 

Potencjalni najemcy kompleksu zwracają uwagę m.in. na inne firmy, które już zdecydowały się zająć powierzchnie w budynkach. W pierwszym biurowcu – Olivia Gate – swoje siedziby mają takie firmy jak Energa, Meritum Bank, Noble Bank, PKO BP, PwC, Sii, Starbucks, T-Mobile, a także restauracja Lobster. W 2013 roku, po oddaniu do użytkowania Olivia Point i Olivia Tower, do ich grona dołączyły: Allianz, Bayer, American Bureau of Shipping, Cameron, Hays, Kemira czy też Medicover. Co więcej, otwarto przedszkole dla 100 dzieci, a na 12 piętrze Olivia Tower powstał Sky Club, czyli drugie centrum konferencyjne w kompleksie, dysponujące salami na 120 osób, przestrzenią cateringową, salami VIP i tarasami. Na parterach budynków znajdują się przede wszystkim dostępne dla wszystkich usługi. Na początku nadchodzącego roku Medicover otworzy duże centrum medyczne z apteką, a obok planowane jest biuro notariusza, włoska restauracja oraz bar kanapkowy. W czwartym, realizowanym obecnie budynku, znajdą się biura firmy informatycznej Playsoft.

 

W jednym miejscu siedziby swoje mają klienci, dostawcy oraz podwykonawcy. Zainteresowanie centrum biurowym jest tak duże, że musieliśmy zmienić projekt budynku Olivia Four. "Czwórka" zamiast sześciu kondygnacji ma ich aż dwanaście. Rozpoczęliśmy również projektowanie budynku Olivia Star. To będzie spektakularny budynek, przyćmiewający wszystko to, co do tej pory zostało wybudowane w Trójmieście – wyjaśnia Maciej Grabski, inwestor Olivia Business Centre.

 

W projekcie uwzględniono również miejsca parkingowe. Po otwarciu Olivia Four, kompleks oferować będzie ponad 1400 stanowisk dla samochodów. Wraz z kolejnymi budynkami miejsc tych będzie przybywać.


Nowoczesne zarządzanie centrum biurowym, takim jak Olivia Business Centre, wymaga ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań i udogodnień dla najemców. Staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Wprowadziliśmy możliwość różnicowania wielkości powierzchni piętra w kolejnych budynkach. Na wyższych kondygnacjach standardowe piętra mają od 1100 do 1300 mkw., jednak na niższych budynki się łączą, co umożliwia budowanie olbrzymich kondygnacji. Największa kondygnacja, która powstała z połączonych budynków Olivia Gate, Point i Tower, ma ponad 5 tys. mkw. Jest to największa kondygnacja biurowa w Polsce poza Warszawą – opowiada Maciej Kotarski z firmy TPS, odpowiedzialny za komercjalizację Olivia Business Centre.

 

W ostatnim czasie w Olivia Business Centre poszerzono ofertę i teraz najmniejsze dostępne do wynajęcia biura mają powierzchnię zaledwie 12,5 mkw., przy czym zagwarantowany jest dostęp do sal konferencyjnych, kuchni i jadalni. Co więcej, na tym samym piętrze znajduje się inkubator przedsiębiorczości, oferujący małym firmom takie usługi jak profesjonalny sekretariat, skrytki pocztowe, kserokopiarki, drukarki, rzutniki i ekrany.

 

W ramach kompleksu powstały nie tylko biura. W 2013 roku rozpoczął się projekt Olivia Synergy, który na celu ma integrację pracowników centrum biurowego, organizację wydarzeń sportowych (Olivia Sports) i kulturalnych, a także zajmujący się współpracą z uczelniami (Olivia Campus) i organizacjami charytatywnymi.

 

Celem Olivia Sports jest umożliwienie osobom pracującym w Olivia Business Centre połączenia pracy zawodowej z aktywnością fizyczną. Mamy ligę piłki nożnej i siatkówki, do której każda z firm, która ma u nas swoją siedzibę, mogła zgłosić drużynę do rozgrywek. Wiosną 2013 r. zaczęliśmy z ośmioma drużynami w każdej z dyscyplin, teraz jest ich dwa razy więcej. Przymierzamy się do utworzenia grupy biegowej oraz wprowadzeniu innych dyscyplin. Zainteresowanie jest spore, a zakładamy, że będzie jeszcze większe – tłumaczy Małgorzata Ziemkowska, dyrektor programu Olivia Synergy.

 

Założeniem programu Olivia Campus jest natomiast ułatwienie studentom gdańskich uczelni znalezienie pracy po zakończeniu studiów. Kierowany jest do studentów ostatnich lat i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Studenckiego Forum BCC. Mogą oni uczestniczyć w stażach, szkoleniach, warsztatach i seminariach w firmach ulokowanych w Olivia Business Centre. Wyniki uzyskiwane w trakcie trwania programu mają wpływ na końcową ocenę ukończenia studiów. W pierwszej edycji (na początku 2013 roku) wzięło udział 35 studentów, w drugiej (pod koniec 2013 roku) już 60.

 

Staramy się również organizować atrakcyjne spotkania w naszym Sky Clubie. Z ciekawszych, które odbyło się u nas mogę wymienić pierwszy w historii TEDxGdańsk Salon. Wykład prof. Markusa Maedler’a, profesora jednej z najlepszych szkół biznesowych na świecie IESE Business School w Barcelonie. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak spotkanie z guru marketingu, światowej sławy brytyjskim specjalistą od tworzenia i promocji marek, twórca m.in. marki Orange, Wally Olins’em – dodaje Jake Jephcott, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Olivia Business Centre.

 

Średni czas budowy jednego budynku kompleksu wynosi jeden rok. Kamień węgielny pod budowę pierwszego biurowca, Olivia Gate, wmurowano 26 października 2010 roku. Został on oddany do użytku w listopadzie 2011 roku. Na początku 2013 roku ukończono dwa kolejne biurowce: Olivia Point oraz Olivia Tower. Kamienie węgielne pod nie wmurowano 28 marca 2012 roku. Natomiast w listopadzie 2013 roku zawisła wiecha na Olivia Four. W planach jest oddanie budynku do użytku w marcu 2014 roku.

 

Mogę powiedzieć, że w pewien sposób dojrzałem realizując inwestycję. Gdy zaczynaliśmy budowę, traktowałem to trochę na zasadzie - zbudujemy wysokiej klasy biura, to zadanie typowo inżynierskie. Teraz widzę, że kontekst takiej inwestycji jest znacznie szerszy. W tych biurach powstają miejsca pracy, więc trzeba zadbać, aby w Gdańsku nie zabrakło dobrze wykształconych ludzi. Duże znaczenie ma również współpraca z władzami samorządowymi. Dzięki temu wspólnie tworzymy wizerunek Gdańska, jako miejsca przyjaznego do biznesu, ale także wspaniałego miejsca do życia. A fakt, iż w Gdańsku wspaniale się mieszka, jest wielkim atutem także dla samych inwestorów, którym łatwiej tu ściągnąć swoich menedżerów i pracowników – komentuje Maciej Grabski.

 

Trzy pierwsze biurowce dysponują blisko 41 000 mkw. Czwarty obiekt oferować będzie 14 500 mkw. Kolejne budynki, w tym piąty – Olivia Star – są w fazie projektowej.

 

Rozpoczęcie kolejnej inwestycji jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony potencjalnych klientów. Kierowane do nas są bardzo konkretne zapytania od nowych potencjalnych najemców. Ale jednocześnie rozwijają się firmy już obecne w Olivia Business Centre. Widzimy jak rozwija się prowadzony przez nich biznes, jak zatrudniają ludzi. Inwestycja jest więc też odpowiedzią na pytania kierowane przez obecnych najemców. Przyznam, że już nie mogę się doczekać wyzwań, które przyniesie 2014 rok – mówi Maciej Grabski.


0.0
Tagi: fsa
Napisz pierwszy komentarz
mantra