bcb wrzesień 2020

Wspólny pomiar nieruchomości coraz bliżej

Koalicja Międzynarodowych Standardów Pomiaru Nieruchomości rozpoczęła konsultacje społeczne odnośnie nowych norm.

Z powodu istniejących na międzynarodowym rynku rozbieżności w pomiarze nieruchomości, wielu inwestorów napotyka trudności ze skuteczną analizą. Problem ten jest istotny przede wszystkim dla firm globalnych, przykładowo z sektora BPO, które podczas wyboru lokalizacji porównują nie tylko miasta, ale również kraje czy nawet kontynenty.

 

Rozwiązanie tych nieścisłości poprzez stworzenie jednolitego i spójnego systemu pomiaru jest celem IPMSC (International Property Measurement Standards Coalition), czyli Koalicji Międzynarodowych Standardów Pomiaru Nieruchomości. 13 stycznia 2014 roku IPMSC rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące nowego Międzynarodowego Standardu Pomiaru Nieruchomości (International Property Measurement Standard – IPMS) dla budynków biurowych. Konsultacje mają potrwać do 21 marca 2014 roku i skierowane są do osób działających w branży nieruchomości biurowych.

 

Globalny rynek nieruchomości przygotowuje się do wprowadzenia ujednoliconego standardu pomiaru powierzchni budynków biurowych, którego projekt, przygotowany przez International Property Measurement Standards Coalition, będzie szeroko konsultowany do 21 marca 2014. Ujednolicenie standardu pomiarów pomoże ograniczyć ryzyko różnic powierzchni zwłaszcza przy transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości, które nierzadko mają miejsce także na polskim rynku inwestycyjnym. RICS Polska jest w pełni zaangażowane przy opracowywaniu nowych standardów i oczekuje zastosowania ich na rynku, jako wiodących standardów pomiaru budynków biurowych w Polsce – mówi Monika Dębska-Pastakia, FRICS MRTPI Przewodniczący RICS Polska, Partner oraz Prezes Knight Frank w Polsce.

 

Pierwszy ze standardów, stworzony przez Komitet Ustanawiający Standardy IPMSC, ma służyć jako źródło jednolitego sposobu pomiaru nieruchomości na międzynarodowych rynkach. Wykorzystywać go mogą m.in. inwestorzy, wynajmujący powierzchnie biurowe, agenci, rzeczoznawcy czy też najemcy. Korzyści, jakie płynąc będą z IPMS, mają wiązać się ze zwiększeniem stabilizacji finansowej na rynkach, a także bardziej spójną sprawozdawczością finansową i większym zaufaniem inwestorów.

 

Powierzchnia użytkowa budynku jest kluczowa w rozumieniu wyceny i w efekcie potencjału inwestycyjnego nieruchomości. Obecnie inwestorzy cierpią na skutek konieczności podejmowania decyzji w oparciu o informacje, które są niespójne w zależności od rynku. IPMS przyniesie rozwiązanie tego problemu, usunie ryzyko i dostarczy wiarygodnych oraz przejrzystych informacji dla inwestorów z sektora nieruchomości – zauważa Martin Bruehl FRICS, Union Investment, kierownik działu Zarządzania Międzynarodowymi Inwestycjami.

 

Aktualnie sposób pomiaru nieruchomości różni się w zależności od kraju. Według badań przeprowadzonych przez Jones Lang LaSalle, w zależności od zastosowanej metody, pomiar może różnić się nawet o 24 proc.

 

Międzynarodowy Standard Pomiaru Nieruchomości ma zostać przyjęty przez wszystkie 28 organizacji koalicyjnych. Wdrożenie standardów zaplanowane jest na czerwiec 2014 roku. Jako pierwszy do przyjęcia standardów zobowiązał się rząd Dubaju. W przyszłych miesiącach IPMS mają objąć nie tylko nieruchomości biurowe, ale również inne rodzaje nieruchomości, np. handlowe.

 

Niespójny pomiar nieruchomości w różnych krajach to nie wszystko; jeden budynek może być mierzony według różnych standardów w zależności od celu. IPMS ma sprostać tym wyzwaniom, zmniejszając jednocześnie niepotrzebne koszty i obciążenia administracyjne. Jeśli podstawowe pytanie o to, „jak duży jest ten budynek” jest ważne dla twojej pracy, to znaczy, że te konsultacje społeczne są dla ciebie szansą, by mieć wkład w rozwój nowych, niezbędnych standardów, na które jest najwyższy czas – komentuje Tina Paillet MRICS, kierownik Asset Management w Generali Real Estate i członek Rady RICS Europe.


0.0
Tagi: RICS Polska
Napisz pierwszy komentarz