Giant

EKO Niedługo otwarcie pasywnego budynku Euro-Centrum

Budynek pasywny w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach
Otwarcie obiektu planowane jest na koniec lutego bieżącego roku
Pod koniec lutego nastąpi otwarcie nowego budynku w ramach Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach.

Coraz bliżej zakończenie budowy obiektu pasywnego w ramach Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, który stanowić będzie jednocześnie siedzibę firm zaawansowanych technologii, laboratorium badawcze oraz nowoczesne centrum przechowywania danych.

 

 

Obiekt ma być „energetycznym perpetuum mobile”, który dzięki innowacyjnym technologiom będzie nawet 8 razy bardziej wydajny w kontekście zużycia energii niż budynki tradycyjne. Ma wykorzystywać zaledwie 15kWh/mkw rocznie. W budynku zastosowano m.in. stropy grzewczo-chłodzące zasilane ciepłem/chłodem z pomp ciepła, a także kolektory słoneczne do podgrzewu c.w.u. Dzięki tym rozwiązaniom budynek jest bezemisyjny. Co więcej, zainstalowano w nim instalację fotowoltaiczną, która wytwarza 96 500 kWh energii elektrycznej w skali roku, co pozwoliło na ograniczenie zapotrzebowania na energię wytwarzaną w sposób konwencjonalny. Zapotrzebowanie na energię zmniejszono również dzięki systemowi wentylacji odzysku ciepła z powietrza usuwanego z budynku.

 

 

Budynek oferować będzie ponad 7500 mkw. powierzchni, na której zlokalizowane zostaną firmy z branży technologicznej, prowadzące działalność innowacyjną, w tym badawczo-rozwojową w zakresie poszanowania energii.

 

 

Inwestycja powstała w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Budynek zdobył w 2013 roku nagrodę GreenBuilding, przyznawaną przez Komisję Europejską.


0.0
Napisz pierwszy komentarz