PGE Narodowy

Pierwszy pasywny biurowiec w CEE powstaje na Śląsku

Na zdjęciu: budynek na terenie Euro-Centrum Parku Przemysłowego
Na zdjęciu: budynek na terenie Euro-Centrum Parku Przemysłowego
Specjalizująca się w rozwoju energooszczędnych technologii Grupa Euro-Centrum wybuduje pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej pasywny biurowiec.

Ewenement w skali Europy Środkowo-Wschodniej – pasywny biurowiec, wpisujący się w zasady energooszczędnego budownictwa, powstanie w Katowicach. Biurowiec zostanie wybudowany na terenie Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego przez Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego BUDUS S.A.

8 sierpnia br. firma rozpoczęła realizację inwestycji o wartości ponad 37 mln PLN i zobowiązała się sfinalizować projekt w ciągu 18 miesięcy. Ukończenie prac budowlanych zaplanowano na I kw.  2013 r.  

Budowa już się rozpoczęła, ale uroczystość wmurowania kamienia węgielnego będzie miała miejsce 23 kwietnia w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. Termin ten wybrano ze względu na II Forum Nowej Gospodarki (23-24 kwietnia). Swój udział w wydarzeniu potwierdził Minister Sprawiedliwości, Jarosław Gowin. Zaproszenie otrzymała także Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Pasywny budynek na terenie Euro-Centrum Parku Przemysłowego dostarczy 6 500 m k. powierzchni użytkowej. Co ważne, zastosowane w nim technologie pozwolą dziesięciokrotnie zmniejszyć zużycie energii. Inwestor zdecydował się na takie rozwiązania, jak pompy ciepła, fotoogniwa, system sond geotermalnych czy kolektory słoneczne. Utrzymanie optymalnej temperatury zapewnią  pasywne okna, stropy chłodząco-grzewcze i system odzyskiwania ciepła z rekuperatora.

Finansowany ze środków unijnych budynek jest częścią projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł”. Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w październiku 2010 r.

Grupa Euro-Centrum prowadzi działalność badawczą , doradczą, szkoleniową i edukacyjną, współpracując z licznymi uczelniami wyższymi ze Śląska, Krakowa czy Częstochowy. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w rozwoju innowacyjnych technologii energooszczędnych. Nowoczesne rozwiązania, wprowadzane przez Grupę Euro-Centrum, znajdują odzwierciedlenie w biurowcach, wynajmowanych firmom komercyjnym na terenie Euro-Centrum Parku Przemysłowego.

W trakcie rewitalizacji nieruchomości w latach 2005-2008 w skład kompleksu weszło 7 zmodernizowanych budynków oraz cztery nowoczesne obiekty o łącznej powierzchni 15 tys. m kw. Dzięki energooszczędnym rozwiązaniom udało się znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń i zużycie energii oraz unowocześnić kanalizację na poddanym rewitalizacji terenie. W 2009 r. liczący 4 ha park rozrósł się o Budynek Energooszczędny, w którym ulokowano m.in. laboratoria, gdzie udoskonalane są energooszczędne technologie. Następny etap inwestycji przewiduje wzniesienie pierwszego w Polsce pasywnego biurowca.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
PGE Narodowy
mantra