bcb wrzesień 2020

Grupa PHN poprawia efektywność portfela nieruchomości

|
Domaniewska Office Hub, projekt Grupy PHN na Mokotowie
Domaniewska Office Hub, projekt Grupy PHN na Mokotowie
Spółka prowadzi aktywne działania sprzedażowe dotyczące kilkunastu nieruchomości, a środki pochodzące z ich zbycia przeznacza na nowe inwestycje – głównie biurowe.

Zgodnie z głównym celem długoterminowej strategii biznesowej Grupa PHN kontynuuje proces restrukturyzacji i poprawy efektywności portfela nieruchomości. Spółka prowadzi działania mające na celu sprzedaż nieruchomości nierentownych i niezwiązanych z głównym segmentem działalności tj. najmem. Jak poinformował Artur Lebiedziński, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A., grupa zamierza zoptymalizować strukturę portfela nieruchomości przez sprzedaż ok. 108 nieruchomości o łącznej wartości ok. 740 mln zł. W pierwszym kwartale zbyto willę zlokalizowaną przy ul. Broniewskiego w Zakopanem oraz podpisano przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości przy ul. Iwickiej w Warszawie. Na początku kwietnia tego roku Grupa sprzedała także także nieruchomość w Łagowie.

 

Środki ze sprzedaży tych nieruchomości spółka zamierza przeznaczyć na akwizycję nowych nieruchomości biurowych, które zapewnią Grupie przychody z najmu. Aktualnie prowadzona jest analiza ponad 60 nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w Warszawie i głównych miastach o znaczeniu regionalnym. Prezes Zarządu Grupy Artur Lebiedziński poinformował, że dla kilku nieruchomości w stolicy złożono już pierwsze oferty i trwają negocjacje.

 

Kontynuujemy proces restrukturyzacji, jednocześnie intensywnie pracując nad przygotowaniem kolejnych wysokiej klasy projektów deweloperskich, które pomogą nam wyróżnić się na tle konkurencji i sprostać rosnącym oczekiwaniom najemców – mówił Artur Lebiedziński.

 

Intensywne prace nad kolejnymi projektami deweloperskimi dotyczą czterech inwestycji biurowych zlokalizowanych w stolicy i jednej multifunkcyjnej inwestycji w Gdyni.

 

W pierwszym kwartale 2014 r. zostały wykonane prace fundamentowe kompleksu biurowego Domaniewska Office Hub na Mokotowie. Szacowana powierzchnia tego obiektu to 27 000 mkw. , a jej ukończenie planowane jest w trzecim kwartale 2015 roku. Jak dotąd spółce udało się skomercjalizować kompleks w ok. 50 proc.

 

W ramach Umowy o wspólnym przedsięwzięciu z Hochtief Grupa kontynuuje przygotowania do realizacji biurowca przy ul. Świętokrzyskiej 26. W maju 2014 roku wybrano również pracownię architektoniczną dla inwestycji Intraco City przy ul. Stawki 2. Współpraca będzie obejmować m.in. wykonanie kompleksowego wielobranżowego projektu koncepcyjnego, budowlanego, przetargowego i wykonawczego, umożliwiającego uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

 

Intensywne prace koncepcyjne trwają również dla nieruchomości zlokalizowanej przy Al. Wilanowskiej 372, tuż za Galerią Mokotów. Grupa PHN analizuje obecnie dwie możliwości zainwestowania tej działki – zabudową handlową lub biurową. Do końca 2014 roku ma zostać podjęta ostateczna decyzja dotycząca przeznaczenia tego atrakcyjnego terenu.

 

Dla biurowca Foksal City trwa obecnie procedura certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good.

 

Poza inwestycjami biurowymi w trakcie realizacji i na etapie planowania znajdują się także kompleksy magazynowe: odpowiednio - Segro Wrocław Industrial Park oraz magazyny w Lućmierzu koło Łodzi. Przy ul. Bartyckiej 26 w Warszawie planowane jest także wybudowanie kompleksu handlowo-wystawienniczego o łącznej powierzchni blisko 70 000. mkw.

 

W pierwszym kwartale tego roku Grupa PHN wypracowała dodatni wynik finansowy na poziomie 2,7 mln zł. Pomimo presji na czynsze wynikającej z nasilającej się konkurencji na rynku nieruchomości komercyjnych, Grupa utrzymała stabilny poziom przychodów w głównym segmencie najmu, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli kosztów – powiedział Włodzimierz Stasiak, Członek Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. ds. Finansowych.

 

Spółka utrzymała stabilny poziom przychodów w z najmu na poziomie 31 mln PLN. Zachowanie kontroli kosztów osiągnęła dzięki restrukturyzacji kosztów podstawowych operacyjnych i administracyjnych.


0.0
Napisz pierwszy komentarz