Tork

EKO Platynowy certyfikat dla Bramy Portowej II

Brama Portowa II w Szczecinie
Budynek zdobył certyfikat LEED na poziomie platynowym
Szczeciński biurowiec Brama Portowa II zdobył certyfikat środowiskowy LEED na poziomie Platinum.

Należący do SwedeCenter biurowiec Brama Portowa II jest drugim komercyjnym obiektem w Szczecinie (po budynku Brama Portowa I), któy pozytywnie przeszedł proces certyfikacji LEED.

 

Otrzymany przez nas certyfikat arbitralnie potwierdza, że budynek został zaprojektowany i wybudowany przy wykorzystaniu strategii mających na celu osiągnięcie podwyższonej wydajności w zakresach oszczędzania energii elektrycznej, zużycia wody, redukcji emisji dwutlenku węgla i kontroli jakości powietrza – skomentował Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający SwedeCenter.

 

W budynku pozytywnie oceniono m.in. optymalizację wydajności systemu wentylacji, komfortu cieplnego i dostępu do światła naturalnego. Dzięki innowacyjnej wentylacji, do obiektu dostarczane jest o 30 proc. więcej świeżego powietrza niż w przypadku standardowego budynku. Zaletą tej instalacji jest funkcja free cooling. Bramę Portową II charakteryzuje również wysoki współczynnik termoizolacji oraz zastosowanie białej membrany na dachu, która rozwiązuje problem „wyspy cieplnej”. Okna od nasłonecznionych stron budynku pokryte są warstwą srebra, dzięki czemu wnętrza chronione są przed nagrzewaniem się. Co więcej, wszystkie okna w obiekcie są uchylne. Warto wspomnieć również o pokryciu niższego poziomu dachu roślinnością ekstensywną, co powiększa powierzchnię biologicznie czynną, spowalnia odpływ wód deszczowych i redukuje efekt „wyspy cieplnej”.

 

Amatorzy dwóch kółek mają możliwość pozostawienia roweru na specjalnych parkingach rowerowych znajdujących się w otoczeniu budynku i w hali garażowej. Na parkingu znajdują się także stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. W Bramie Portowej II zaimplementowano system segregacji śmieci, który pozwala na odzyskanie ponad 60 proc. surowców z wytworzonych odpadów. By zapewnić optymalny komfort użytkowania budynku, zastosowano zintegrowany System Zarządzania Budynkiem [BMS].

 

Brama Protowa II, przez mieszkańców Szczecina zwana „Pocztą”, należy do SwedeCenter i została oddana do użytku pod koniec 2012 r. Budynek dysponuje ponad 8000 mkw. powierzchni najmu na siedmiu kondygnacjach. W obiekcie siedziby mają LUX Med i PKO Bank Polski.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra