LC Corp S.A. logoCity Space logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCOTEX Office Centre logoGTV Lighting logoTorus logoGhelamco Poland logoOlivia Business Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTER-BUD logoForbo Flooring Systems Polska logoBusiness House logoTétris Poland logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoKontor logoVantage Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoNowy Styl Group logoEcho Investment logoHAVRE Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoFYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoUNIMOR Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSpectra Development logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoAgrobex Sp. z o.o. logoPodium Investment logoARTSERVIS sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Brakuje... pracowników

Mimo utrzymującego się na wysokim poziomie bezrobocia, przybywa branż, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. Odpowiednie osoby trudno jest pozyskać nie tylko firmom IT, ale też technicznym, farmaceutycznych i centrom usług wspólnych.

Polski system edukacyjny nie nadąża za szybko rozwijającymi się sektorami. Szanse na zmianę sytuacji dają jednak zapowiadana ściślejsza współpraca między uczelniami, samorządami i pracodawcami, choć dużą rolę odgrywa także aktywizacja młodzieży. W Polsce obserwujemy taki sam trend, jak w Europie Zachodniej, wszędzie najbardziej brakuje pracowników z umiejętnościami technicznymi. Jesteśmy globalnym rynkiem w Unii Europejskiej i o informatyczne stanowiska konkurujemy z innymi gospodarkami – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający Hays Recruiting.

 

Niedobór pracowników dotyczy przede wszystkim firm z branży IT, związanych z przemysłem i farmaceutyką. Z szybkim rozwojem centrów usług wspólnych związany jest natomiast brak osób ze znajomością języków obcych, a wkrótce zapotrzebowanie na nich powinno być jeszcze większe.

 

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę wymusza na pracodawcach ciągłe podwyższanie zarobków zatrudnionym już osobom, większą kreatywność w tworzeniu nowych stanowisk pracy, a także w zakresie poszukiwania kandydatów, którzy mogliby je objąć. Ogłoszenie o pracę powinno być bardziej lifestylowe, takie, które pokazuje wartości firmy i to, że wspiera ona rozwój pracowników i ich pasje – wyjaśnia Michał Młynarczyk.

 

Ekspert Hays Recruiting zauważa także coraz wyższe wymagania absolwentów, którzy oczekują wysokich stanowisk i atrakcyjnego wynagrodzenia, dotąd przyznawanego osobom legitymującym się praktykami odbytymi w prestiżowych firmach, znajomością kilku języków obcych i zagranicznym doświadczeniem.


0.0
Tagi: Hays Poland
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra