Tétris Poland logoINTERBIURO logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFYI Commercial Consulting logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoCity Space logoKart Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPodium Investment logoAluprof S.A. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTorus logoRIS Kotes logoOlivia Business Centre logoVantage Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoNowy Styl Group logoINTER-BUD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAgrobex Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGTV Lighting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Brakuje... pracowników

Mimo utrzymującego się na wysokim poziomie bezrobocia, przybywa branż, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. Odpowiednie osoby trudno jest pozyskać nie tylko firmom IT, ale też technicznym, farmaceutycznych i centrom usług wspólnych.

Polski system edukacyjny nie nadąża za szybko rozwijającymi się sektorami. Szanse na zmianę sytuacji dają jednak zapowiadana ściślejsza współpraca między uczelniami, samorządami i pracodawcami, choć dużą rolę odgrywa także aktywizacja młodzieży. W Polsce obserwujemy taki sam trend, jak w Europie Zachodniej, wszędzie najbardziej brakuje pracowników z umiejętnościami technicznymi. Jesteśmy globalnym rynkiem w Unii Europejskiej i o informatyczne stanowiska konkurujemy z innymi gospodarkami – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający Hays Recruiting.

 

Niedobór pracowników dotyczy przede wszystkim firm z branży IT, związanych z przemysłem i farmaceutyką. Z szybkim rozwojem centrów usług wspólnych związany jest natomiast brak osób ze znajomością języków obcych, a wkrótce zapotrzebowanie na nich powinno być jeszcze większe.

 

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę wymusza na pracodawcach ciągłe podwyższanie zarobków zatrudnionym już osobom, większą kreatywność w tworzeniu nowych stanowisk pracy, a także w zakresie poszukiwania kandydatów, którzy mogliby je objąć. Ogłoszenie o pracę powinno być bardziej lifestylowe, takie, które pokazuje wartości firmy i to, że wspiera ona rozwój pracowników i ich pasje – wyjaśnia Michał Młynarczyk.

 

Ekspert Hays Recruiting zauważa także coraz wyższe wymagania absolwentów, którzy oczekują wysokich stanowisk i atrakcyjnego wynagrodzenia, dotąd przyznawanego osobom legitymującym się praktykami odbytymi w prestiżowych firmach, znajomością kilku języków obcych i zagranicznym doświadczeniem.


0.0
Tagi: Hays Poland
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra