Aluprof S.A. logoTriGranit Corporation logoKart Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoSchüco International Polska logoALLCON INVESTMENT logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoFYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoWOMAK HOLDING logoLobos Nieruchomości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoPartner Capital Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBusiness House logoNowy Styl Group logoKwiaty dla biura logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoBREMA Sp. z.o.o. logoEcho Investment logoSawig Invest Group logoINTERBIURO logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoGhelamco Poland logoCHB14 logoOmnitech Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHexagon logoTorus logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoCity Space logoUNIMOR Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Brakuje... pracowników

Mimo utrzymującego się na wysokim poziomie bezrobocia, przybywa branż, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. Odpowiednie osoby trudno jest pozyskać nie tylko firmom IT, ale też technicznym, farmaceutycznych i centrom usług wspólnych.

Polski system edukacyjny nie nadąża za szybko rozwijającymi się sektorami. Szanse na zmianę sytuacji dają jednak zapowiadana ściślejsza współpraca między uczelniami, samorządami i pracodawcami, choć dużą rolę odgrywa także aktywizacja młodzieży. W Polsce obserwujemy taki sam trend, jak w Europie Zachodniej, wszędzie najbardziej brakuje pracowników z umiejętnościami technicznymi. Jesteśmy globalnym rynkiem w Unii Europejskiej i o informatyczne stanowiska konkurujemy z innymi gospodarkami – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający Hays Recruiting.

 

Niedobór pracowników dotyczy przede wszystkim firm z branży IT, związanych z przemysłem i farmaceutyką. Z szybkim rozwojem centrów usług wspólnych związany jest natomiast brak osób ze znajomością języków obcych, a wkrótce zapotrzebowanie na nich powinno być jeszcze większe.

 

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę wymusza na pracodawcach ciągłe podwyższanie zarobków zatrudnionym już osobom, większą kreatywność w tworzeniu nowych stanowisk pracy, a także w zakresie poszukiwania kandydatów, którzy mogliby je objąć. Ogłoszenie o pracę powinno być bardziej lifestylowe, takie, które pokazuje wartości firmy i to, że wspiera ona rozwój pracowników i ich pasje – wyjaśnia Michał Młynarczyk.

 

Ekspert Hays Recruiting zauważa także coraz wyższe wymagania absolwentów, którzy oczekują wysokich stanowisk i atrakcyjnego wynagrodzenia, dotąd przyznawanego osobom legitymującym się praktykami odbytymi w prestiżowych firmach, znajomością kilku języków obcych i zagranicznym doświadczeniem.

Tagi: Hays Poland
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra