Omnitech Sp. z o.o. logoBusiness House logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArchicom logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCOTEX Office Centre logoFYI Commercial Consulting logoNowy Styl Group logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoAluprof S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoKwiaty dla biura logoAgrobex Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoCHB14 logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCity Office logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTétris Poland logoGhelamco Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoTorus logoOlivia Business Centre logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoOnyx Business Point logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoSpectra Development logoEcho Investment logoGłówka Pracuje logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLC Corp S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Brakuje... pracowników

Mimo utrzymującego się na wysokim poziomie bezrobocia, przybywa branż, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. Odpowiednie osoby trudno jest pozyskać nie tylko firmom IT, ale też technicznym, farmaceutycznych i centrom usług wspólnych.

Polski system edukacyjny nie nadąża za szybko rozwijającymi się sektorami. Szanse na zmianę sytuacji dają jednak zapowiadana ściślejsza współpraca między uczelniami, samorządami i pracodawcami, choć dużą rolę odgrywa także aktywizacja młodzieży. W Polsce obserwujemy taki sam trend, jak w Europie Zachodniej, wszędzie najbardziej brakuje pracowników z umiejętnościami technicznymi. Jesteśmy globalnym rynkiem w Unii Europejskiej i o informatyczne stanowiska konkurujemy z innymi gospodarkami – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający Hays Recruiting.

 

Niedobór pracowników dotyczy przede wszystkim firm z branży IT, związanych z przemysłem i farmaceutyką. Z szybkim rozwojem centrów usług wspólnych związany jest natomiast brak osób ze znajomością języków obcych, a wkrótce zapotrzebowanie na nich powinno być jeszcze większe.

 

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę wymusza na pracodawcach ciągłe podwyższanie zarobków zatrudnionym już osobom, większą kreatywność w tworzeniu nowych stanowisk pracy, a także w zakresie poszukiwania kandydatów, którzy mogliby je objąć. Ogłoszenie o pracę powinno być bardziej lifestylowe, takie, które pokazuje wartości firmy i to, że wspiera ona rozwój pracowników i ich pasje – wyjaśnia Michał Młynarczyk.

 

Ekspert Hays Recruiting zauważa także coraz wyższe wymagania absolwentów, którzy oczekują wysokich stanowisk i atrakcyjnego wynagrodzenia, dotąd przyznawanego osobom legitymującym się praktykami odbytymi w prestiżowych firmach, znajomością kilku języków obcych i zagranicznym doświadczeniem.

Tagi: Hays Poland
Napisz pierwszy komentarz
mantra