bcb wrzesień 2020

EKO Rewitalizacja CEDET-u za pieniądze od BGK

CEDET
CEDET
Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Inwestycje polskie” sfinansuje przebudowę dawnego DH SMYK w Warszawie. Inwestor podpisał umowę kredytu na 56,5 mln euro.

Budynek położony u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Kruczej dotychczas funkcjonował pod nazwą SMYK. Dzięki zawartej umowie kredytowej obiekt powróci do pierwotnego modernistycznego wyglądu i dostarczy nowej powierzchni na przylegającym do działki terenie między ul. Kruczą i Bracką. Inwestor – spółka Immobel zamierza ponadto odtworzyć zachodnią pierzeję ul. Brackiej. Zgodnie z harmonogramem realizacja inwestycji powinna zakończyć się w I kwartale 2017 r.

 

Inwestycja CEDET to kolejny projekt w polskim portfolio Immobel, dzięki któremu zabytkowy budynek odzyska dawną świetność oraz funkcje komercyjne i społeczne. Sukces rewitalizacji i modernizacji poznańskiego Okrąglaka - projektu zrealizowanego przez naszą firmę w 2012 r. - pokazuje, że adaptacja zabytkowych obiektów z przeznaczeniem na funkcje biurowe czy biurowo-handlowe stanowi istotną wartość dla urbanistyki miast i ich mieszkańców - mówi Bartłomiej Hofman, prezes Immobel Poland Sp. z o.o.

 

Finansowanie w wysokości 56,5 mln euro realizowane jest na warunkach rynkowych w ramach programu „Inwestycje polskie”. Dotychczas bank zawarł 79 podobnych umów o łącznej wartości 17 mld 371 mln zł. W programie tym BGK udziela inwestorom kredytów lub gwarancji bankowych, a spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe SA angażuje się w przedsięwzięcia jako inwestor mniejszościowy lub poprzez udzielenie długu podporządkowanego.

 

Rolą Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Finansujemy największe inwestycje, takie jak budowa nowych elektrowni czy autostrad, ale również mniejsze projekty, ważne dla lokalnej społeczności – komentuje wiceprezes Zarządu BGK Piotr Lasecki. – Rewitalizacja CEDET-u, podobnie jak finansowana przez BGK odbudowa warszawskiej Hali Koszyki, mieści się w ramach programu „Inwestycje polskie”, który skutecznie realizujemy między innymi kredytując rentowne projekty inwestycyjne – dodaje.

 

Centralny Dom Towarowy jest modernistycznym projektem autorstwa architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego. Budynek został zbudowany w latach 50. XX wieku, stanowiąc tym samym realizację marzeń o nowej i awangardowej stolicy, będącej handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków. Według architektów był „lampionem” oświetlającym ówczesną Warszawę. Po tragicznym pożarze w 1975 r., w wyniku pośpiesznej i niestarannej odbudowy zatracono unikatową architekturę tego obiektu.

 

Inwestycja prowadzona w porozumieniu ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków przewiduje zachowanie zabytkowych elementów konstrukcji budynku, przywrócenie oryginalnej, historycznej elewacji, z charakterystycznymi pionowymi i poziomymi podziałami.

 

CEDET będzie certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent. W obiekcie znajdą się energooszczędne i ekologiczne rozwiązania. Najemcy budynku korzystać będą mogli z rowerowni wraz z szatniami i prysznicami. Obiekt zostanie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Za projekt modernizacji i rozbudowy budynku odpowiada konsorcjum pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

 

Łącznie obiekt zaoferuje 22 050 mkw. powierzchni, z czego 15 000 mkw. stanowić będą biura klasy A+, a 7050 mkw. - lokale handlowe. Obiekt będzie miał 7 kondygnacji naziemnych i 4 podziemne. Biura ulokowane zostaną na piętrach od 1 do 6, a przestrzenie handlowe na poziomach -1, 0 i +1. Na podziemnych kondygnacjach (-2, -3 oraz -4) dostępny będzie parking ze 140 miejscami postojowymi. Wejście dla użytkowników powierzchni biurowej oraz reprezentacyjny hol znajdą się od strony ul. Kruczej. Lokale handlowe w budynku dostępne będą dla klientów bezpośrednio z ulicy.

 

Immobel S.A. aktywnie działa na rynku deweloperskim w Belgii, Luksemburgu i Polsce. Firma inwestuje w sektorze powierzchni biurowych, mieszkaniowych oraz realizuje inwestycje w tzw. segmencie landbanking. Do najbardziej prestiżowych inwestycji Immobel należą projekty deweloperskie zrealizowane m.in. dla Parlamentu Europejskiego czy Policji Federalnej w Brukseli. W 2011 r. spółka rozpoczęła działalność na rynku polskim. Aktualnie w jej polskim portfolio znajdują się projekty, takie jak: poznański Okrąglak i Kwadraciak, osiedle mieszkaniowe Eko Natolin, realizowane w joint venture ze spółką Griffin Real Estate, a także inne tereny inwestycyjne pod przyszłą zabudowę biurową. Wszystkie projekty biurowe Immobel są realizowane zgodnie z normami określonymi przez Building Research Establishment.


0.0
Napisz pierwszy komentarz