PGE Narodowy

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Forum Gdańsk

Forum Gdańsk, wiz. multi.eu
Forum Gdańsk, wiz. multi.eu
2 czerwca 2015 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę wielofunkcyjnego kompleksu Forum Gdańsk.

Forum Gdańsk powstaje w stolicy województwa pomorskiego w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego. Projekt realizowany jest we współpracy Multi Poland, Gminy Miasta Gdańska oraz Grupy PKP. Znajdzie się w nim nowoczesna przestrzeń publiczna i komercyjna w tym ok. 220 lokali handlowych i usługowych  (obecnie skomercjalizowanych już ok. 50 proc. z nich) oraz 20,000 mkw. biur.

 

 

Inwestycja zlokalizowana jest na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej. Niewątpliwą zaletą kompleksu będzie łatwy dojazd komunikacją publiczną – SKM, autobusami i tramwajami, a dzięki obwodnicy trójmiejskiej – także samochodem. Przedsięwzięcie obejmie budowę parkingu na 1100 miejsc.

 

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego Forum Gdańsk odbyła się na placu budowy przy ul. Targ Rakowy. Pod dokumentem podpisali się: zastępca prezydenta Miasta Gdańska Andrzej Bojanowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Chief Operating Officer Multi Corporation Heino Vink, Managing Director CEE Multi Poland Brian Jenkins, dyrektor Multi Poland i pełnomocnik spółki Forum Gdańsk Tomasz Matusiak, członek zarządu PKP SA Jarosław Bator, dyrektor Regionu Północnego PKP PLK SA, Centrum Realizacji Inwestycji, Piotr Turowski, dyrektor ds. projektów, wspólnik SUD Architekt Polska Rafał Langowski, prezes zarządu Warbud SA Włodzimierz Włodarczyk, prezes zarządu Korporacji Budowlanej DORACO Sp. z o.o. Andżelika Cieślowska. Oprócz aktu erekcyjnego w okolicznościowej tubie umieszczone zostały pierwsze strony gazet z 2 czerwca 2015 r. oraz nośnik pamięci z informacjami o Forum Gdańsk i wizualizacjami projektu. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź dokonał poświęcenia kamienia węgielnego i całej inwestycji.

 

Można powiedzieć, że przywracamy Targ Sienny i Rakowy do życia i do dawnej funkcji. Przed wiekami miejsce to – położone tuż przed bramami miasta – tętniło życiem targowym, ale też było pierwszym punktem, który napotykali na swej drodze ci, którzy przybywali do Gdańska. Wkrótce będzie podobnie: wielu naszych gości to właśnie stąd kierować będzie swoje pierwsze kroki w kierunku Głównego i Starego Miasta i położonych tam zabytków i atrakcji. Również my – gdańszczanie – zyskamy nową przestrzeń do spotkań, rozmów, spędzania czasu. Oczywiście także do zakupów, bo czym byłby targ bez zakupów – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

 

Dzisiejszy dzień jest dla nas bardzo ważny – budowa Forum Gdańsk oficjalnie wkracza w fazę inwestycyjną. Chcemy, żeby za dwa lata mieszkańcy miasta i regionu mogli spędzać czas w Forum Gdańsk, robiąc tu zakupy, przychodząc do kina, restauracji czy siłowni, a także odwiedzając Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Mamy też nadzieję, że wiele osób będzie tu zaglądać, aby po prostu posiedzieć na placu miejskim nad kanałem Raduni w otoczeniu zieleni – powiedział Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Poland i pełnomocnik spółki Forum Gdańsk. – Ze względu na prestiżową lokalizację w samym centrum miasta Forum Gdańsk to dla nas kluczowy projekt, w który wkładamy pełne zaangażowanie. Wierzę, że dzięki naszej inwestycji to miejsce będzie wkrótce tętnić życiem, przyciągając mieszkańców i gości odwiedzających Trójmiasto – dodał.

 

Dotychczas na terenie działki przeprowadzono już badania archeologiczne oraz prace przygotowawcze. Gotowe są już ściany nośne po obu stronach linii kolejowej biegnącej przez nieruchomość. Zostanie na nich posadowiona betonowa płyta, na której stanie część obiektów Forum Gdańsk. Latem ruszą prace przy modernizacji infrastruktury drogowej wokół kompleksu.

 

Koszt inwestycji Forum Gdańsk wraz z zaplanowanymi rozwiązaniami komunikacyjnymi wyniesie ok. 800 mln złotych. Inwestor pozyskał już finansowanie całości projektu. Generalnym wykonawcą projektu jest firma Warbud, zaś za wykonawstwo projektów drogowych i infrastrukturalnych odpowiada DORACO. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok.


0.0
Napisz pierwszy komentarz