bcb wrzesień 2020

Szczeciński pomysł na ekologiczne budownictwo

Biurowiec Oxygen w Szczecinie należący do Echo Investment
Biurowiec Oxygen w Szczecinie należący do Echo Investment
Miasto Szczecin przyjęło uchwałę dotyczącą zwolnienia z podatku od nieruchomości obiektów z certyfikatami ekologicznymi LEED i BREEAM. Jest to jedyne miasto w kraju, a także jedno z pierwszych w Europie, które zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Miasto Szczecin przyjęło uchwałę dotyczącą zwolnienia z podatku od nieruchomości obiektów z certyfikatami ekologicznymi LEED i BREEAM. Jest to jedyne miasto w kraju, a także jedno z pierwszych w Europie, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Przyjęta uchwała wprowadza możliwość uzyskania zwolnienia z podatku przedsiębiorcom realizujących inwestycje biurowe i konferencyjne na okres 3 lat. Inwestorzy będą mogli je uzyskać dopiero po zakończaniu projektu. Co ciekawe, lepsze warunki zwolnienia zostały zaproponowane w przypadku budynków z certyfikatami LEED Gold oraz BREEAM Very Good. Celem uchwały jest promowanie rozwoju firm obecnych w Szczecinie, a także zachęcenie przedsiębiorców z całego kraju do inwestowania na terenie Gminy Miasta Szczecin. Będzie ona obowiązywać do 31 grudnia 2017 r.

 

Przyjęte rozwiązanie jest zgodne ze strategią Floating Garden 2050, która ma za zadanie wspieranie rozwoju Szczecina w oparciu o wysoką jakość życia. W rezultacie miasto powinno wypromować zielone budownictwo, które spełnia najwyższe standardy.

 

Jednym z kluczowych celów strategii w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy w mieście jest ekspansja sektora nowoczesnych usług dla biznesu – branż BPO/IT/SSC. W Szczecinie w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowoczesnych biurowców, co sprzyja rozwojowi tego sektora. Jednak firmy BPO/IT/SSC cechują się znaczną dynamiką wzrostu zatrudnienia. Z tego powodu ważne jest, aby na rynku istniała możliwość pozyskiwania nowej powierzchni biurowej. Biurowce powstałe na szczecińskim rynku są już prawie wynajęte, dlatego miasto wspiera i promuje realizację nowych obiektów.
 


0.0
Tagi: BREEAM LEED
Napisz pierwszy komentarz