Assa Abloy

Białystok przyciąga inwestorów?

Świętojańska Office Building
Świętojańska Office Building
Stolica województwa podlaskiego liczy na nowe inwestycje i powstanie kolejnych miejsc pracy dzięki działalności podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Stolica województwa podlaskiego liczy na nowe inwestycje oraz przyrost miejsc pracy dzięki działalności podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Już teraz może ona pochwalić się kolejnymi sukcesami. Ostatnio pozyskany został inwestor z Holandii – producent sprzętu gospodarstwa domowego, który ma zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych. Z kolei w połowie ubiegłego miesiąca została zawarta umowa dotycząca sprzedaży terenu w białostockiej podstrefie. Kupującym była firma Bravilor Polska, będąca spółką córką holenderskiego przedsiębiorstwa Bravilor Bonamat, która zapłaciła za działkę 6 mln zł. Inwestor postawi na tym terenie zakład produkujący m.in. ekspresy do kawy i ich podzespoły. W okresie ok. 3 lat firma chce zainwestować 47 mln zł i zatrudnić co najmniej 30 osób. Pozyskaliśmy też inwestora ze Stanów Zjednoczonych, który buduje u nas duże przestrzenie. To jest kilkanaście tysięcy metrów open space i przestrzeni biurowej. Liczymy więc na inwestycje typu BPO, czyli Business Process Outsourcing – mówi agencji informacyjnej Newseria Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Mamy bardzo mało tego typu inwestorów, dlatego temat pozostawiamy otwarty. W tej chwili w dziedzinie BPO mamy około 300 miejsc pracy przy dwudziestu kilku tysiącach, np. w Krakowie. Stawiamy na branżę IT i na usługi księgowo-rachunkowe – dodaje.

 

Białystok jest miastem, które ma szansę na rozwój w dziedzinie nowoczesnych usług dla biznesu. Jak wynika z ubiegłorocznego raportu przygotowanego przez firmę Colliers International oraz Adecco „Polska Północna – Potencjał rozwoju usług dla biznesu” w mieście istnieje 11 uczelni wyższych, a liczba absolwentów wynosi 12 tys. Jednak, według raportu, w Białymstoku brak jest przestrzeni, która mogłyby spełniać wymagania międzynarodowych korporacji. Na rynku dominują budynki o powierzchni najmu wynoszącej 4000 mkw., które są własnością lokalnych deweloperów. Nieduża liczba budynków skutkuje tym, iż większość oferowanych lokali biurowych to małe i średnie moduły – od 50 do 200 mkw. typu gabinetowego. Jednak powoli to się zmienia. Przykładem jest nowoczesny biurowiec Świętojańska Office Building, położony przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych Białegostoku – al. Branickiego. Budynek o powierzchni całkowitej ok. 8000 mkw. zaprojektowano z myślą o potrzebach najemców głównie z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Metraże poszczególnych pięter zapewniają najemcom szerokie możliwości aranżacji biur w zależności od branży i specyfiki działalności firmy. Budynek pozwala również na ekspansje w ramach jednego kompleksu.
 


0.0
Napisz pierwszy komentarz