Ghelamco Poland logoPRO-INVEST S.A. logoOnyx Business Point logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoBusiness House logoArchicom logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEcho Investment logoCOTEX Office Centre logoPartner Capital Group logoLC Corp S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoUNIMOR Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFYI Commercial Consulting logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoAluprof S.A. logoKwiaty dla biura logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoLobos Nieruchomości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGTV Lighting logoCHB14 logoKart Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoTorus logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Warszawski rynek biurowy

Warszawa (fot. Ghelamco)
Warszawa (fot. Ghelamco)
Znamy podsumowanie I półrocza warszawskiego rynku biurowego. Utrzymuje się wysoki popyt na biura.

W I półroczu podpisano umowy najmu na 360 100 mkw., co świadczy o popycie na biura, który ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. Z podsumowania pierwszej połowy roku dokonanego przez JLL wynika, że do wynajmu 217 800 mkw. doszło w II kw. Najbardziej popularne wśród najemców było centrum miasta (122 000 mkw.), na drugim miejscu utrzymuje się Mokotów (80 000 mkw.). Zainteresowanie rośnie także innymi rejonami, jak np. Al. Jerozolimskie czy okolice lotniska Chopina. Nowe umowy najmu w istniejących budynkach w Warszawie to niemal 156 700 mkw. wynajętej powierzchni. Wskaźnik pustostanów w stolicy na zakończenie I półrocza wyniósł 15,4 proc. Cena czynszów transakcyjnych w centrum miasta różni się od tej poza nim. W samym sercu Warszawy najwyższe ceny to ok. 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie, podczas gdy w dalszych dzielnicach czynsze wahają się już od 11 do 18 euro za mkw.

 

Największe umowy najmu zawarte w Warszawie w I półroczu 2016 r.:

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
Poufny najemca Warsaw Financial Center 8 300
Allegro Q22 7 600 
Poufny najemca Atrium 2 7 500
NC+ Canal+ 7 500
Budimex Skierniewicka 16-20 7 400
UPC Atrium Centrum 5 300

Źródło: JLL, PORF, H1 2016

 

Wysoki popyt spotkał się także z dużą podażą. W samym II kw. oddano do użytku ok. 237 000 mkw. powierzchni biurowej. W I półroczu 2016 na warszawski rynek trafiło rekordowe 350 100 mkw. biur. To o 26 proc. więcej niż w całym ubiegłym roku. Najważniejszym wydarzeniem było oddanie do użytku dwóch wież biurowych - Warsaw Spire A i Q22. Nigdy wcześniej w historii, w jednym roku na rynek nie trafiły dwa biurowe wieżowce – informuje Mateusz Polkowski, dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa, JLL. Do największych zrealizowanych w I półroczu biurowców należą Warsaw Spire A i Q22 oraz Gdański Business Center D i Proximo I.

 

Jak przewidują specjaliści z JLL w II półroczu br. zostanie przekroczona granica 5 mln mkw. podaży na warszawskim rynku biurowym. W aktywnej budowie jest obecnie ok. 545 000 mkw. biur. 

 

Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra