Tętnowski Development Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoOmnitech Sp. z o.o. logoTorus logoArchicom logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoSchüco International Polska logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoINTERBIURO logoAluprof S.A. logoNowy Styl Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGhelamco Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKwiaty dla biura logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoCity Office logoOlivia Business Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCOTEX Office Centre logoEcho Investment logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSpectra Development logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGłówka Pracuje logoUNIMOR Development S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoCHB14 logoLC Corp S.A. logoBusiness House logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFYI Commercial Consulting logoHAVRE Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

EKO Budować bardziej ekologicznie

fot. Warsaw Build
Rośnie potencjał certyfikowanych budynków. (fot. Warsaw Build)
Liczba „zielonych budynków” podwoi się na całym świecie. Co więcej, stanie się to w najbliższych trzech latach. W branży budowlanej dominują energooszczędne technologie. Polska powoli dojrzewa do ekologicznych standardów.

Z analizy Dodge Data & Analytics „The World Green Building Trends 2016” wynika, że ekobudownictwo w Polsce rozwija się w tak słabym tempie jak np. w Kolumbii. Z kolei ostatnie dane projektu ZEBRA 2020 wskazują, że tzw. budownictwo zero-energetyczne (ZEB) dopiero u nas raczkuje. Polska spełnia jedynie podstawowe wymagania unijnej dyrektywy EPBD, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Nadal niska jest ekologiczna świadomość polskiego społeczeństwa, a przecież już za cztery lata, zgodnie z wytycznymi UE, wszystkie powstające domy powinny wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii. Choć w Polsce nie ma ograniczeń w dostępie do energooszczędnych technologii i rozwiązań, inwestorom i wykonawcom często brakuje wiedzy i doświadczenia przy tego typu projektach. Także architekci muszą na bieżąco śledzić najnowsze trendy oraz dokształcać się w dziedzinie, która staje się kluczowym aspektem nowoczesnego budownictwa – mówi Anna Rabiej organizator targów i spotkań branżowych Warsaw Build 2016, poświęconych w tym roku zagadnieniom energooszczędności.

Światowy, a także polski ekorynek napędzają najemcy biurowców oraz użytkownicy budynków publicznych. Są oni coraz bardziej świadomi korzyści z zielonych technologii, takich jak niższe koszty eksploatacji nieruchomości.

Według raportu „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach”, opracowanego przez przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w Polsce mamy ok. 440 wydanych certyfikatów potwierdzających zrównoważone cechy nieruchomości. Pierwsze certyfikaty w systemie LEED i BREEAM zostały przyznane sześć lat temu. Rozwój certyfikacji wielokryterialnych w naszym kraju jest bardzo dynamiczny. Oznacza to, że inwestorzy i najemcy zaczynają  dostrzegać potencjał w budynkach przyjaznych ludziom i środowisku – podkreśla w raporcie Alicja Kuczera z PLGBC, organizator konferencji towarzyszącej Warsaw Build 2016. To właśnie deweloperzy obiektów komercyjnych częściej stosują zindywidualizowane systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji czy specjalne systemy automatyzacji oświetlenia, co pozwala najemcom obniżyć wydatki na prąd nawet o 15 proc.

Tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build towarzyszą liczne konferencje i wykłady, poświęcone właśnie ekologicznym technologiom. Jako organizator Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build  obserwujemy potrzebę dialogu i wymiany doświadczeń uczestników polskiego rynku budowlanego w zakresie energooszczędnych rozwiązań i korzyści z ich stosowania – mówi Anna Rabiej. Specjalnym wydarzeniem Warsaw Build 2016 będzie całodniowa konferencja PLGBC, pod hasłem „Zdrowie i produktywność w zielonych budynkach". 

Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2016 odbędą się w dniach 16-18 listopada br., w EXPO XXI Warszawa. Wydarzeniu towarzyszy II edycja Międzynarodowych Targów Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aquatherm Warsaw. Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji na stronie wydarzenia. Więcej informacjiWarsaw Build 2016

Tagi: Warsaw Build
Napisz pierwszy komentarz
mantra