bcb wrzesień 2020

Poznaj Q22 od środka!

Blisko 2,5 tys. osób zobaczy Q22 od środka oraz panoramę miasta z najwyższych kondygnacji
Blisko 2,5 tys. osób zobaczy Q22 od środka oraz panoramę miasta z najwyższych kondygnacji
W najbliższy weekend biurowiec Q22 może być odwiedzony nawet przez 2,5 tys. warszawiaków, którzy zostali zaproszeni na jego otwarcie. Budynek o 155 m. wysokości zaprasza do tego, by zobaczyć go od środka oraz spojrzeć na panoramę stolicy z najwyższych kondygnacji.

Liczby opisujące wieżowiec Q22 robią wrażenie. Do jego budowy użyte zostało prawie 10 tys. ton żelaza, 34 tys. m sześciennych betonu, szkło o powierzchni cztery razy większej niż plac Piłsudskiego. Q22 jest najbardziej spektakularną z dotychczasowych inwestycji Echo Investment w Warszawie. 


W lipcu otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie, pomyślnie zakończyliśmy okres próbny wszystkich instalacji i urządzeń w budynku. Teraz możemy świętować sukces tego projektu – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment, dewelopera który zbudował Q22.

 

Biurowiec Q22 ma 38  kondygnacji biur, 155 metrów wysokości i 53 tys. mkw. powierzchni, czyli ponad siedem razy tyle, co Zamek Królewski na Wawelu. Został zaprojektowany przez architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates i wznosi się na miejscu, w którym jeszcze 5 lat temu stał budynek hotelu Mercure. W biurowcu swoje siedziby będą miały m.in. Deloitte, Allegro, kancelarie prawne czy zaawansowane centra badawczo-rozwojowe. 


Budowa Q22 była dla Echo Investment dużym wyzwaniem. Pracowało na niej ponad 80 polskich firm wykonawczych oraz kilkaset ich podwykonawców i dostawców. W szczytowym momencie było to nawet 750 osób. Na budowę wykorzystaliśmy tyle stali, ile wystarczyłoby na 190 wagonów towarowych; dwa razy tyle betonu, ile wykorzystano na budowę Mostu Świętokrzyskiego, do tego 1 700 km kabli elektrycznych, 20 km rur, 7,5 tys. tryskaczy przeciwpożarowych – wymienia Rafał Mazurczak.

 

Q22 rozłożony na czynniki pierwsze:


82 – tyle firm pracowało bezpośrednio na budowie, prawie wszystkie to firmy polskie;


750 – tyle osób pracowało na budowie w szczytowym momencie, czyli w marcu 2016 roku;


9500 ton – tyle stali wykorzystano do budowy: wystarczyłoby na zbudowanie 190 wagonów kolejowych;


34 000 m3 – tyle zużyto betonu. To dwa razy więcej, niż na Most Świętokrzyski;


53 000 mkw. – to powierzchnia biur. Mieści około 5 tys. pracowników i jest 7,5 razy większa niż Zamek Królewski na Wawelu;


81,000 mkw.  – tyle szkła mieści się na fasadzie budynku. Powierzchnia warszawskiego placu Piłsudskiego jest cztery razy mniejsza;


20 km – to łączna długość rur zainstalowanych w budynku;


1 700 km – tyle mieści się tu kabli. Taka jest odległość z Warszawy do Rzymu; 


360 – tyle zainstalowane jest w budynku umywalek: przez rok można codziennie korzystać z innej.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz