Proton Office

Architektura szerszych perspektyw

Innowacyjna fasada FWS 60 CV.HD została w tym roku wyróżniona najwyższą nagrodą Red Dot Design Award: Best of the Best 2017 (Fot. Schüco)
W krajobrazie polskich miast można dostrzec liczne szklane, transparentne budynki. Takie obiekty dobrze wtapiają się w otoczenia, a także pozwalają kształtować przestrzenie otwarte, jasne i przyjazne użytkownikom.

Co ciekawe, kierunek tworzenia wysokościowych budowli szkieletowych na bazie masywnych profili stalowych oraz szkła zrodził się jeszcze w XIX w. Został on zapoczątkowany przez szkołę chicagowską. Ta technologia budowania, która łączy ekonomikę i funkcjonalność wynikała z potrzeby stworzenia większej ilości przestrzeni biurowych w szybkim czasie. Nowe możliwości kształtowania wyglądu fasad pojawiły się wraz z wprowadzeniem lekkich konstrukcji aluminiowych. Współczesny rozwój architektury opartej na aluminium i szkle związany jest m.in. ze zmianami w stylu życia i rosnącymi wymaganiani użytkowników oraz inwestorów. Architekci dążą do uzyskania otwartych, jasnych przestrzeni, które jak gdyby łączą świat wewnętrzny z zewnętrznym. Z tego powodu we współczesnych powłokach wzrasta udział szkła. Nie jest to jednak jedyny warunek do uzyskania efektu transparentności. W osiągnięciu efektu przezierności pomaga zastosowanie systemów fasadowych, takich jak np. Schüco FWS 35 PD i Schüco FWS 60 CV.


Jak zostało to wspomniane powyżej, w kreowaniu budynków maksymalnie otwartych na otoczenie pomagają systemy fasad o maksymalnie wąskich profilach. Przydładem systemu, który pozwala na realizację panoramicznych powłok o harmonijnym wyglądzie jest Schüco FWS 35 PD. Profile o minimalnej szerokości czołowej zaledwie 35 mm tworzą niemal niewidoczne podziały tafli szkła od zewnątrz. Co ważne, pomimo subtelnego wyglądu, rozwiązanie to cechuje się bardzo dużą nośnością (nawet do 250 kg na rygiel). Umożliwia to wstawianie grubych, potrójnych pakietów szybowych do 52 mm, które zapewniają komfortowy mikroklimat wnętrz, chroniąc przed ucieczką ciepła, hałasami otoczenia i włamaniem do klasy RC2 i RC3 włącznie.

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Schuco
Napisz pierwszy komentarz