Aluprof S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCHB14 logoEcho Investment logoSchüco International Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoNowy Styl Group logoOmnitech Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoHexagon logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPartner Capital Group logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKart Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoEcophon Saint-Gobain logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoLobos Nieruchomości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDorbud S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoHAVRE Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logoGhelamco Poland logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logoTorus logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Złotówka za lokal dla firmy

(fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)
W Bydgoszczy rusza program, który adresowany jest do początkujących przedsiębiorców. Pozwoli on na wynajęcie lokalu przeznaczonego na firmę za symboliczną złotówkę.

Program „Lokal na start” adresowany jest głównie do osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Początkujący przedsiębiorcy otrzymają dzięki niemu wsparcie w postaci udostępnienia lokali przez pierwsze 2 lata od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej za symboliczną kwotę tj. 1 zł/mkw. powierzchni lokalu. To pozwoli im zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na inne potrzeby związane z prowadzeniem firmy, takie jak np. promocja, reklama czy wyposażenie lokalu. 

 

W czwartek 27 października prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisał zarządzenie wprowadzające program. W Bydgoszczy mamy zaledwie 4,9 proc. bezrobocia, ale zależy nam także na nowych firmach. Liczę, że program zmotywuje tych, którzy wahają się czy rozpocząć działalność gospodarczą, która początkowo jest zawsze obciążona dużymi kosztami. Dzięki lokalowi za złotówkę te koszty się zmniejszą. Dodatkową korzyścią jest zagospodarowanie miejskich lokali – mówi prezydent Rafał Bruski.

 

Program „Lokal na start” może również korzystnie wpłynąć na wizerunek miasta. Pozwoli on na zagospodarowanie pustostanów. Z kolei prowadzenie działalności biznesowej w dotychczas nieużytkowanych miejscach to sposób na ożywienie danego obszaru miasta. Wg założeń program pozwoli także na oszczędności. Administracja Domów Miejskich musi bowiem utrzymywać lokale, na wynajęcie których nie ma chętnych, a symboliczna opłata za wynajem zachęci do zagospodarowania tych właśnie miejsc przez firmy. Program może także wpłynąć na wzrost liczby firm otwieranych w Bydgoszczy. 

 

Jak działać będzie program w praktyce? Umowy na dzierżawę lokalu będą podpisywane na czas określony, maksymalnie na 3 lata z możliwością miesięcznego wypowiedzenia umowy. Zgodnie z umową, czynsz wynosić będzie 10 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu. Z tym, że przez pierwsze 24 miesiące od rozpoczęcia działalności gospodarczej, wynajmujący otrzyma bonifikatę w kwocie 9 zł/metr kwadr. Po wspomnianej zniżce, czynsz wynosić będzie właśnie symboliczną złotówkę. Po dwóch latach od rozpoczęcia działalności, prawo do bonifikaty wygasa, a czynsz wynosić będzie 10 zł/metr kwadr. Ze zniżek, które oferuje program mogą korzystać przedsiębiorcy będących na tzw. „małym ZUS-ie”, czyli w okresie pierwszych dwóch lat od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Programem mają zostać objęte lokale, na które dwukrotnie w ramach przetargu nie znalazł się chętny najemca.

 

Tagi: Bydgoszcz
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra