Assa Abloy

Ten rok zaczął się dobrze!

Agata Holak, Consultant Research Knight Frank
Agata Holak, Consultant Research Knight Frank
Po I kw. 2017 r. sytuacja na rynku biurowym w miastach regionalnych cechuje się wysoką aktywnością najemców, rekordową ilością powierzchni w budowie, stabilnymi czynszami i spadkiem pustostanów.

Z opracowanego przez ekspertów z Działu Badań Rynku Knight Frank raportu wynika, że rynek biurowy w regionach utrzymuje się w świetnej formie.

Agata Holak, Konsultant w Dziale Badania Rynku w Knight Frank:

Początek 2017 roku przyniósł na rynku biurowym w miastach regionalnych kontynuację trendów obserwowanych w ubiegłym roku. O dobrej kondycji rynku świadczy przede wszystkim bardzo wysoki popyt – o 60 proc. wyższy w porównaniu ze średnią kwartalną z ostatnich 5 lat. W pierwszych trzech miesiącach tego roku na 6 największych rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź) wynajęte zostało łącznie 170 000 mkw, z czego najwięcej umów podpisano we Wrocławiu i w Krakowie.

Odpowiedzią deweloperów na zgłaszane przez najemców zapotrzebowanie na powierzchnię biurową jest rekordowy wolumen powierzchni w budowie. Na koniec marca zidentyfikowaliśmy w wymienionych wyżej miastach projekty w budowie o łącznej powierzchni 826 000 mkw., z czego ponad 50 proc. ma zostać ukończone jeszcze w tym roku. W rezultacie, uwzględniając 67 000 mkw oddane do użytku w I kwartale 2017 roku, nowa podaż na rynkach regionalnych może osiągnąć rekordowy poziom i przekroczyć 0,5 mln m2. Najwięcej powierzchni jest realizowane w Krakowie – 260 000 mkw. W pozostałych miastach (z wyjątkiem Katowic) wolumen powierzchni w budowie przekracza 100 000 mkw.

Z uwagi na umiarkowany poziom nowej podaży w pierwszych trzech miesiącach tego roku, współczynnik pustostanów odnotował spadki na większości rynków zarówno w ujęciu r/r jak i kw./kw. Najniższy poziom pustostanów notowany jest w Łodzi (5,8 proc.), najwyższy w Katowicach (14,6 proc.).

Wywoławcze stawki czynszu w większości miast pozostają niezmienione, jednak na niektórych rynkach można zaobserwować niewielką korektę w wybranych budynkach. Najniższe stawki wywoławcze nadal notowane były w Łodzi – od 8,5 do 13 EUR/mkw./miesiąc, najwyższe – we Wrocławiu: 10-15,5 EUR/mkw./miesiąc.

 

Raport dostępny jest do pobrania w wersji elektronicznej: https://kfcontent.blob.core.windows.net/research/1265/documents/pl/polska-rynek-komercyjny-i-kw-2017-4680.pdf

 


0.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz