Tork

Najemcy wolą Wolę?

Jan Jakub Zombirt, Dyrektor w Dziale Doradztwa Strategicznego, JLL
Jan Jakub Zombirt, Dyrektor w Dziale Doradztwa Strategicznego, JLL
Czy Wola stanie się drugim warszawskim Mordorem? Jaka przyszłość czeka najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicę biurową w Polsce?

Zasoby biurowe Woli w ciągu najbliższych kilku lat sięgną 1 000 000 mkw. Już niedługo będzie tu pracować nawet 115 tys. osób. Czy Wola jest to przygotowana? Kwestię tę przeanalizowała firma doradcza JLL.

Firma JLL zbadała różne aspekty funkcjonowania Woli1. Analizie poddano infrastrukturę transportową, kwestie parkowania, przestrzenie publiczne, tożsamość, planowane inwestycje oraz rynek biurowy. Przesuwanie się środka ciężkości biznesowego centrum Warszawy na zachód staje się faktem. Jeszcze niedawno zaniedbana poprzemysłowa dzielnica dogęszcza się i nabiera metropolitalnego charakteru. Katalizatorem zmian była decyzja o budowie II linii metra, która przyspieszyła decyzje inwestycyjne wielu deweloperów biurowych, a w następnym etapie przyciągnęła dużych najemców – mówi Jan Jakub Zombirt, Dyrektor w Dziale Doradztwa Strategicznego, JLL.

Obecnie Wola jest najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicą biznesową w Polsce. Na Woli funkcjonuje 38 biurowców o łącznej powierzchni przekraczającej 600 000 mkw. W 2021 r. łączna podaż może sięgnąć nawet miliona mkw. To tyle, ile wynoszą aktualnie zasoby Służewca Przemysłowegonajwiększego skupiska biurowego w Polsce – wylicza Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Już dziś w wolskich biurowcach pracuje ok. 55 tys. osób, a w przeciągu najbliższych pięciu lat liczba ta wzrośnie do 115 tys. 

W tej części Warszawy powstają obecnie największe inwestycje biurowe na polskim rynku, takie jak np. Warsaw Hub, Generation Park, Spark, Spinnaker, Mennica Legacy Tower, czy Browary Warszawskie. Obecnie na Woli powstaje aż 273 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To więcej niż w całym Krakowie – wylicza Mateusz Polkowski. W ciągu ostatnich pięciu lat deweloperzy zrealizowali tu ponad 250 000 mkw. nowych biur. 

Motorem rozwoju biurowej Woli była już sama zapowiedź realizacji II linii metra. Dostępność transportowa dzielnicy stanowi jeden z jej ważnych atutów. Pracownicy mogą skorzystać z różnych opcji transportu publicznego (metro, autobusy, tramwaje, SKM, Koleje Mazowieckie i WKD). Strefa, z której można w ciągu 30 minut jazdy komunikacją miejską dotrzeć do Ronda Daszyńskiego na 9 rano w dzień powszedni jest obecnie zamieszkiwana przez 744 000 osób. W 2020 r. po oddaniu do użytku budowanych obecnie odcinków linii M2 w zasięgu pół godziny od Woli znajdzie się już 782 000 osób. Problemem są obecnie bariery przepływu potoków pieszych wychodzących z metra Rondo Daszyńskiego, spowodowane ulokowaniem wyjść ze stacji nie po wszystkich stronach ulicy Towarowej. Z powodu niefortunnej lokalizacji stacji metra Rondo Daszyńskiego tysiące pracowników biur codziennie tracą cenne minuty w oczekiwaniu na przejście na drugą stronę ulicy Towarowej. Jeśli zwężenie Towarowej okaże się niewykonalne, uważamy za zasadne budowę dodatkowych wejść do metra po wschodniej stronie ronda – mówi Jan Jakub Zombirt.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz