Koszty eksploatacyjne biurowców

Koszty eksploatacyjne - uśredniony udział poszczególnych grup kosztów
Koszty eksploatacyjne - uśredniony udział poszczególnych grup kosztów
Obok czynszu to właśnie koszty eksploatacyjne są dla najemców znaczącym elementem ponoszonych wydatków na najem powierzchni. Co się w nich zawiera? To zagadnienie postanowili przybliżyć eksperci firmy Knight Frank.

W swoim najnowszym raporcie o kosztach eksploatacyjnych eksperci z Działu Zarządzania Nieruchomościami Knight Frank analizują zmiany jakie zaszły w ciągu ostatnich sześciu lat. Jedną z nich jest wzrost kosztów ochrony i sprzątania.

Magdalena Oksańska, Dyrektor Działu Property Management Compliance w Knight Frank:

Koszty eksploatacyjne ulegają ciągłym zmianom. W ostatnich latach znaczącym elementem opłat eksploatacyjnych stał się koszt ochrony i sprzątania. Stało się to głównie za sprawą zmian regulacji prawnych dotyczących wynagrodzeń. W 2016 roku wprowadzono tzw. „ozusowanie” umów zleceń. Od stycznia 2017 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie, jak również do 13 PLN podniesiona została minimalna stawka za godzinę pracy. Znacząco przełożyło się to na koszty ochrony, w której głównym elementem składowym jest koszt zatrudnienia pracowników. Wzrosły one w 2016 roku o 13% w stosunku do 2015 roku, a od stycznia 2017 zwiększyły się od 20% do 40%. W przypadku kosztów sprzątania, na które czynnik ludzki ma również istotny wpływ, w 2016 roku wzrosły one ok. 2% (poza Centralnym Obszarem Biznesu w Warszawie). W 2017 roku jest to wzrost rzędu 5%-15%. 

W perspektywie tak znaczących podwyżek, właściciele rozpoczęli intensywne działania pozwalające na zastąpienie pracowników rozwiązaniami technicznymi takimi jak dodatkowe szlabany, bramki czy kamery telewizji przemysłowej. Rozwiązanie problemu zaproponowały też profesjonalne firmy ochroniarskie. Wśród ich usług pojawiło się również wykorzystanie Inteligentnej Analizy Obrazu, która w znacznym stopniu jest w stanie ograniczyć ilość zatrudnionych na terenie obiektu pracowników ochrony. To nowatorskie rozwiązanie jest na razie w fazie koncepcyjnej, a oparte zostało o najnowsze technologie i doświadczenie globalnych firm na rynkach zagranicznych.

Wydaje się, że wszystkie zmiany wynagrodzeń pracowników mogą mieć w przyszłości wpływ również na koszty obsługi technicznej. Dużo większy zakres odpowiedzialności, wymagane wysokie kwalifikacje oraz kolejne podwyżki minimalnego wynagrodzenia (już w 2018 roku) prawdopodobnie spowodują konieczność bardziej godziwego wynagradzania profesjonalistów z sektora obsługi technicznej, czyli „Facility Management.

Więcej informacji o kosztach eksploatacyjnych można w najnowszej broszurze Knight Frank „Koszty i opłaty eksploatacyjne w budynkach biurowych 2011 - 2016”

 


0.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz