Tork

Bezprecedensowy boom na światowych rynkach nieruchomości biurowych

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Jak wynika z opublikowanej przez firmę Cushman & Wakefield prognozy Global Office Forecast na światowych rynkach nieruchomości biurowych utrzymuje się boom. Czy jednak nie buduje się za dużo?

Do końca 2019 r. powstanie ponad 65 mln mkw. powierzchni. Liczba ta jest równowartością zasobów powierzchni biurowej pięciu miast: Waszyngtonu, Dallas, Londynu, Singapuru i Szanghaju. W najbliższych trzech latach popyt utrzyma się na wysokim poziomie i wg prognoz wyniesie on łącznie ponad 48 mln mkw. Jednak wobec znacznie wyższej podaży w większości miast wzrosną wskaźniki pustostanów. Patrząc z tej perspektywy można stwierdzić, że na świecie buduje się obecnie za dużo.

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że nowa podaż nie jest nadmierna. Jak wynika z danych rynkowych, najemcy na ogół wolą nową powierzchnię wysokiej jakości od starszych budynków biurowych. Zatem w obecnym cyklu deweloperzy dostarczający na rynek budynki wysokiej jakości mogli liczyć na zwrot z inwestycji nawet na rynkach, na których utrzymuje się wysoki współczynnik powierzchni niewynajętej. Ponadto wzrostowi popytu na powierzchnię biurową sprzyjają przyspieszenie światowej gospodarki i niskie stopy procentowe.

Deweloperzy z pewnością wiążą duże nadzieje z nowymi inwestycjami, z których większość koncentruje się w największych miastach świata, gdzie popyt na nowe, lśniące budynki biurowe jest najwyższy. O ile mniej obawiam się o wynajem nowej powierzchni, ponieważ oferowana podaż zaspokaja popyt i oczekiwania najemców, o tyle bardziej obawiam się o skutki obecnej fali podaży dla budynków biurowych niższej klasy – mogą one mieć problemy w rywalizacji o najemców – powiedział Kevin Thorpe, główny ekonomista firmy Cushman & Wakefield.

We wzroście aktywności deweloperskiej największy udział będzie miał region Azji i Pacyfiku (zwłaszcza Chiny). Na ten obszar przypadnie blisko 60 proc. nowej podaży w ujęciu globalnym. 

Nadal dynamicznie rozwijają się też rynki biurowe regionu Ameryki Północnej i Południowej, chociaż tu aktywność budowlana może nieznacznie spowolnić po 2017 r. Niemniej jednak w kolejnych kilku latach w USA, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej będzie powstawać więcej powierzchni biurowej, niż rynki te będą w stanie absorbować. 

W Europie również rośnie liczba obiektów w przygotowaniu, aczkolwiek w wolniejszym tempie niż w innych regionach. W najbliższych dwóch latach niektóre kluczowe rynki biurowe, w tym Paryż, Londyn i Bruksela, znajdą się w najwyższej fazie cyklu aktywności deweloperskiej, ale wskaźniki powierzchni niewynajętej utrzymają się na poziomie niższym niż przed kryzysem. 

Terminy ukończenia niektórych projektów mogą ulec zmianie ze względu na ostrożność deweloperów wynikającą z niepewności wokół negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Czynsze za powierzchnie biurowe będą rosły najszybciej w Madrycie, Berlinie i Sztokholmie, a w pierwszej dziesiątce miast, które mogą odnotować dynamiczny wzrost czynszów, znalazły się także Frankfurt, Mediolan i Budapeszt. Równowaga na europejskich rynkach najmu będzie sprzyjać kolejnej fazie cyklu – powiedziała Elisabeth Troni, dyrektor działu badań i analiz w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.

W Warszawie, w odpowiedzi na wysoki popyt na rynku najmu również powstaje lub planowanych jest wiele nowych inwestycji biurowych. W ciągu ostatnich 18 miesięcy oddano do użytku ponad pół miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej, co stanowi wzrost podaży aż o 10 proc. (z 4,66 mln mkw. na koniec 2015 roku do 5,12 mln mkw. w II kw. 2017 roku). Obecnie w budowie pozostaje ok. 720 tys. mkw., czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnia pięcioletnia. Świadczy to o stabilności stołecznego rynku biurowego i wskazuje na stabilny poziom podaży rocznej w najbliższych trzech latach – powiedziała Kamila Wykrota, dyrektor działu doradztwa i analiz rynkowych Cushman & Wakefield w Polsce.

 

  • 1
  • 2

0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
K.j. :
2017, czy 2019?
27 lipca 2017 07:55
K.j. :
2017, czy 2019?
27 lipca 2017 07:55
Interbiuro - duży
mantra