Rynek prawie dojrzały

Warszawski rynek biurowy osiągnął kolejny etap dojrzałości. Szczegółową analizę planowanej podaży nowoczesnej powierzchni biurowej znajdziesz w najnowszym raporcie Skyline Tracker.

Skyline Tracker to cykliczny raport publikowany przez firmę Cushman & Wakefield. Jego najnowsza edycja poddaje szczegółowej analizie planowaną podaż nowoczesnej powierzchni biurowej.

W Polsce podaż na rynku nieruchomości biurowych ciągle dynamicznie rośnie. W ciągu ostatnich 10 lat w Warszawie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej zwiększyły się ponad dwukrotnie. Największy wzrost dostępnej powierzchni miał miejsce w trakcie ostatnich 18 miesięcy. W tym czasie deweloperzy oddali do użytkowania 540 000 mkw. Rekordowa liczba mkw. związana jest z 2016 r., w którym dostarczono ich aż 410 000. Na koniec pierwszego półrocza br. zasoby stolicy osiągnęły ponad 5,1 mln mkw.

Dynamiczny rozwój rynku biurowego, który obserwowaliśmy w Warszawie przez ostatnie półtora roku przyczynił się do zmian w geografii dwóch z trzech najbardziej rozwiniętych stref biurowych stolicy. Strefa Ścisłego Centrum rozszerza się na zachód i północ, a strefa Centralnego Obszaru Biznesu na północ i wschód – mówi Kamila Wykrota, partner, dyrektor działu doradztwa i analiz rynkowych Cushman & Wakefield w Polsce.

Obecnie w trzech najmocniej rozwiniętych strefach biurowych zlokalizowane jest 60 proc. istniejącej powierzchni. Co więcej, obszar ten stanowi zaledwie 4 proc. całkowitej powierzchni miasta.

Pod koniec czerwca br. w budowie znajdowało się 720 000 mkw. powierzchni biurowej. Łączna powierzchnia sześciu największych projektów realizowanych obecnie w Warszawie wynosi 370 000 mkw. Są to budynki: Varso, Warsaw Hub, Mennica Legacy, Generation Park, Spark i Spinnaker.

Przewidujemy, że podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie w 2017 r. wyniesie 320 000 mkw., czyli nieco powyżej średniej z lat 2012-2016. W kolejnych dwóch latach spodziewamy się oddania do użytku 190 000 mkw. (2018 r.) i 315 000 mkw. (2019 r.) Natomiast w 2020 r. jeśli warunki ekonomiczne się nie zmienią i deweloperzy zrealizują swoje plany, w stolicy padnie nowy rekord z 430 000 mkw. nowej powierzchni biurowej oddanej na rynek – mówi Kamila Wykrota i dodaje: Mimo, iż tempo rozwoju warszawskiego rynku biurowego w porównaniu rok do roku wykazuje znaczne różnice, jest ono na tyle stabilne, że średni poziom podaży w dłuższej perspektywie zmienia się nieznacznie. To świadczy o tym, że warszawski rynek biurowy osiągnął kolejny etap dojrzałości.

Ze wzrostem podaży powierzchni wiąże się także wzrost stopy pustostanów w Warszawie. Pod koniec I kw. 2017r. wyniosła ona 14 proc. (dla porównania w 2012 r. sięgała 7 proc.). Jednak (z uwagi na prognozowaną silną absorbcję netto i spadek aktywności deweloperów) w przyszłym roku ma ona jednak spaść do poziomu 13,5 proc.

Najemcy coraz częściej wybierają powierzchnię biurową położoną w centralnych lokalizacjach, z tego powodu przewidujemy wzrost liczby inwestycji realizowanych w Centralnym Obszarze Biznesu. W 2021 roku powinien on wynieść 37 proc. (310 000 mkw.). Dodatkowo w trakcie najbliższych trzech do pięciu lat, będziemy mogli zaobserwować rosnące zainteresowanie nowymi obszarami takimi jak City Center North, obszar wokół skrzyżowania ul. Sobieskiego i Beethovena w obrębie strefy Mokotów oraz na Pradze w strefie wschodniej. Wszystko za sprawą rozbudowy infrastruktury, rewitalizację postindustrialnych przestrzeni miejskich oraz holistycznego podejścia do planowania przestrzennego – mówi Kamila Wykrota.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz