Rekordowo we Wrocławiu

Wrocław (fot. pixabay.com)
Wrocław (fot. pixabay.com)
Jakie rekordy padły na wrocławskim rynku biurowym w pierwszej połowie br.? Zobacz jak sytuację na rynku nieruchomości w Stolicy Dolnego Śląska komentują eksperci firmy Knight Frank.

Pierwsza połowa br. stanowiła kontynuację pozytywnych trendów z 2016 roku. Okres ten był rekordowy pod względem popytu i nowej podaży. Co prawda w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku ukończono zaledwie 22 800 mkw. nowych biur, ale na koniec czerwca 2017 zidentyfikowaliśmy ponad 207 000 mkw. powierzchni w budowie, z czego 53 000 mkw. może zostać ukończone jeszcze w tym roku – komentuje Agata Holak, Senior Consultant z Działu Badań Rynku Knight Frank.

Koniec 2016 i początek 2017 roku przyniósł rekordową aktywność najemców. W ciągu pierwszych dwóch kwartałów 2017 roku we Wrocławiu wynajęto 91 700 mkw. powierzchni biurowej - niemal tyle samo, ile wynosił średni roczny wolumenu popytu notowanego w latach 2012 -2016 i jednocześnie o 75 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tak wysoki popyt w połączeniu z ograniczoną nową podażą poskutkowały spadkiem współczynnika pustostanów, który na koniec czerwca 2017 wyniósł 8,5 proc., aż o 4 pp. mniej w porównaniu z końcem ubiegłego roku – podkreśla Marta Mądry, Leasing Manager z wrocławskiego oddziału Knight Frank.

Wg ekspertów do końca br. powinniśmy spodziewać się niewielkiej korekty wskaźnika pustostanów, która wyniknie z planowanego ukończenia kilku nowych obiektów. 

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu utrzymują się na stabilnym poziomie. W większości przypadków poziom ten jest porównywalny do pozostałych miast regionalnych, aczkolwiek w pojedynczych budynkach obserwowane są nieco wyższe stawki (w porównaniu z przeciętnym poziomem notowanym w pozostałych miastach).

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz