Assa Abloy

Milion w Krakowie

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie przekroczyły 1 mln mkw. Stało się to za sprawą oddania do użytku kolejnego budynku (B) kompleksu Equal Business Park.

Nadszedł ten historyczny moment - pierwszy milion właśnie został przekroczony. Z takimi zasobami powierzchni biurowych Kraków pozostaje największym rynkiem regionalnym w kraju. Rosnąca podaż nowoczesnych powierzchni jest odpowiedzią na rekordowe zapotrzebowanie na biura w stolicy Małopolski. Firmy dostrzegają potencjał Krakowa i chcą tu prowadzić swoją działalność. Przypomnę, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w Krakowie niemal 100 000 mkw. powierzchni biurowej zostało wynajęte, w tym z naszym istotnym udziałem jako pośrednika w transakcjach. Atrakcyjność Krakowa potwierdza jego awans na 8. miejsce w tegorocznym rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations, obejmującym lokalizacje z całego świata, które najbardziej sprzyjają biznesowi. 

Trzeba jednak przyznać, że najemcy mają wysokie oczekiwania, dlatego nie zadowolą ich standardowe rozwiązania. Chcą, aby budynek wyróżniał się i tworzył zarazem przestrzeń zintegrowaną z miastem, krótko mówiąc był miejscem, w którym dobrze się pracuje. Taką przestrzeń oferuje krakowski Equal Business Park, którego Knight Frank jest agentem wyłącznym. Właśnie dobiegła końca budowa drugiego etapu, o powierzchni prawie 19 000 mkw. Wraz z jego ukończeniem łączne zasoby biurowe Krakowa przekroczyły granicę miliona metrów kwadratowych. Cieszymy się, że mamy okazję wprowadzać najemców do tego wyjątkowego budynku, a to jeszcze nie koniec. W czerwcu rozpoczęła się budowa trzeciego etapu Equal Business Park, budynku o powierzchni biurowej 23 000 mkw. – mówi Monika Sułdecka-Karaś, Dyrektor Regionalny i Partner w Knight Frank. 

Krakowski rynek nieruchomości biurowych nadal prężnie się rozwija. Z szacunków firmy Knight Frank wynika, że na koniec br. łączne zasoby biur w stolicy Małopolski mogą przekroczyć 1,1 mln mkw. W budowie obecnie jest prawie 30 projektów. Których łączna powierzchnia sięga ponad 270 000 mkw.

Ta wysoka podaż w Krakowie jest związana z wysokim popytem na powierzchnię biurową. W pierwszym półroczu br. podpisano tu umowy najmu obejmujące 98 000 mkw. powierzchni biurowej (jest to ponad 70 proc. średniego rocznego wolumenu popytu notowanego w latach 2012-2016).

 


5.0
Napisz pierwszy komentarz