Dom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoINTERBIURO logoPodium Investment logoSpectra Development logoBusiness House logoVantage Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoARTSERVIS sp. z o.o. logoTétris Poland logoGhelamco Poland logoLC Corp S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoOlivia Business Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCOTEX Office Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoEcho Investment logoGTV Lighting logoINTER-BUD logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoArchicom logoAluprof S.A. logoCity Space logoTorus logoPorto Office A Sp. z o.o. logoKontor logoNowy Styl Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Przedsiębiorcy chcą zainwestować w pracowników

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Jakich inwestycji możemy spodziewać się na polskim rynku? Zobacz wyniki badania „Plany inwestycyjne firm 2017” opracowanego przez Antal i CBRE.

Z najnowszego badania firmy rekrutacyjnej Antal i firmy doradczej CBRE wynika, że o rozwoju myślą przede wszystkim towarzystwa ubezpieczeniowe, branża IT, bankowość i firmy z sektora produkcyjnego. Jakiego rodzaju inwestycji możemy się spodziewać na polskim rynku? Nakłady inwestycyjne zostaną poczynione głównie na technologie, kapitał ludzki, ofertę produktową i usługową, a także rozwój geograficzny. Co ciekawe, z opracowanego przez Antal i CBRE (we współpracy z Adaptive, APIRE oraz BPCC) raportu „Plany inwestycyjne firm 2017” wynika, ze przedsiębiorcy planują przeznaczyć najwięcej środków na swoich pracowników. Inwestycję w kadry planuje aż 60 proc. badanych decydentów biznesowych.

Przedsiębiorstwa planują zainwestować w pracowników na różne sposoby, takie jak np. nakłady finansowe na rozwój kadr, podwyżki i premie, szkolenia oraz atrakcyjniejsze biura. To ważny sygnał dla rynku. Nie tylko pokazuje, że to kompetencje decydują o sukcesie i przewadze konkurencyjnej firm, ale też – że zarządzający mają tego pełną świadomość i będą podejmowali odpowiednie kroki, aby pozyskać i utrzymać w strukturach najlepszych pracowników – zauważa Artur Skiba, prezes Antal.

W ramach inwestycji w HR wielu badanych (78 proc. decydentów) planuje także stworzenie nowych wakatów. Liderami w tym aspekcie są branże nowych technologii (IT – 91 proc., Internet, nowe media, e-commerce – 89 proc.) oraz centra usług wspólnych – 87 proc.

 

 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra