Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoNowy Styl Group logoFYI Commercial Consulting logoTorus logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoSpectra Development logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBusiness House logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoForbo Flooring Systems Polska logoUNIMOR Development S.A. logoKwiaty dla biura logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoVantage Development S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAluprof S.A. logoPodium Investment logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoTétris Poland logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoRIS Kotes logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Przedsiębiorcy chcą zainwestować w pracowników

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Jakich inwestycji możemy spodziewać się na polskim rynku? Zobacz wyniki badania „Plany inwestycyjne firm 2017” opracowanego przez Antal i CBRE.

Z najnowszego badania firmy rekrutacyjnej Antal i firmy doradczej CBRE wynika, że o rozwoju myślą przede wszystkim towarzystwa ubezpieczeniowe, branża IT, bankowość i firmy z sektora produkcyjnego. Jakiego rodzaju inwestycji możemy się spodziewać na polskim rynku? Nakłady inwestycyjne zostaną poczynione głównie na technologie, kapitał ludzki, ofertę produktową i usługową, a także rozwój geograficzny. Co ciekawe, z opracowanego przez Antal i CBRE (we współpracy z Adaptive, APIRE oraz BPCC) raportu „Plany inwestycyjne firm 2017” wynika, ze przedsiębiorcy planują przeznaczyć najwięcej środków na swoich pracowników. Inwestycję w kadry planuje aż 60 proc. badanych decydentów biznesowych.

Przedsiębiorstwa planują zainwestować w pracowników na różne sposoby, takie jak np. nakłady finansowe na rozwój kadr, podwyżki i premie, szkolenia oraz atrakcyjniejsze biura. To ważny sygnał dla rynku. Nie tylko pokazuje, że to kompetencje decydują o sukcesie i przewadze konkurencyjnej firm, ale też – że zarządzający mają tego pełną świadomość i będą podejmowali odpowiednie kroki, aby pozyskać i utrzymać w strukturach najlepszych pracowników – zauważa Artur Skiba, prezes Antal.

W ramach inwestycji w HR wielu badanych (78 proc. decydentów) planuje także stworzenie nowych wakatów. Liderami w tym aspekcie są branże nowych technologii (IT – 91 proc., Internet, nowe media, e-commerce – 89 proc.) oraz centra usług wspólnych – 87 proc.

 

 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra