Assa Abloy

Optymizm w Warszawie

Warszawa (fot. pixabay.com)
Warszawa (fot. pixabay.com)
Po pierwszych trzech kwartałach 2017 roku prognozy dotyczące stołecznego rynku są coraz bardziej optymistyczne.

Czym charakteryzował się warszawski rynek biurowy w pierwszych trzech kwartałach br.? Okres ten przynióśł wiele nowych nowych projektów w budowie oraz rosnący popyt i coraz większą chłonność rynku. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku pustostanów w stolicy, dzięki czemu czynsze wywoławcze pozostają na stabilnym poziomie, a prognozy dotyczące warszawskiego rynku są coraz bardziej optymistyczne. 

Tak sytuację na warszawskim rynku nieruchomości biurowych komentują Eksperci firmy Knight Frank:

                 

Paweł Lothammer, Dyrektor Działu Reprezentacji Właściciela, Knight Frank: 

Z perspektywy popytu na stołecznym rynku nadal obserwujemy znaczne ożywienie najemców. W okresie od stycznia do końca września 2017 roku wynajęto niemal 600 000 mkw., a wynik ten jest tylko kilkanaście procent niższy niż średni roczny popyt notowany w poprzednich latach. Strefy centralne, Służewiec oraz Aleje Jerozolimskie nadal cieszą się największym zainteresowaniem najemców. 

Rosnące zapotrzebowanie najemców na powierzchnię biurową w Warszawie odzwierciedla przede wszystkim bardzo wysoka absorpcja netto, która po trzech kwartałach 2017 roku przekroczyła 250 000 mkw. i była zdecydowanie wyższa niż średnia roczna absorpcja z ostatnich pięciu lat. 

W konsekwencji, po kilku latach zdecydowanego wzrostu współczynnika pustostanów, możemy zauważyć wyraźne odwrócenie trendu. Już od początku roku w stolicy widoczny jest spadek współczynnika pustostanów, a tylko w ciągu minionego kwartału wskaźnik obniżył się o 1 pp. Aktualnie współczynnik pustostanów w Warszawie szacowany jest na 12,9 proc. nowoczesnych zasobów, a najwięcej dostępnej powierzchni oferowane jest w centrum miasta i na Służewcu. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz