Assa Abloy

Platyna kolorem Torusa

Argon - III etap kompleksu biurowego Alchemia
Firma Torus znów odznaczona "platyną". Tym razem otrzymał ją Argon.

Budynek Argon uzyskał właśnie certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum. Co więcej, dla całego kompleksu Alchemia i dewelopera obiektu, firmy Torus, jest to już trzecia „platyna”. W końcowej ocenie budynek uzyskał 88 punktów. Wynik ten plasuje go na V miejscu w kraju, na równi z kilkoma innymi projektami.
Mimo, że od lat operujemy na tym samym systemie i tych samych kryteriach, każdy proces certyfikacji jest dużym wyzwaniem, wymaga ogromnego zaangażowania wielu działów i osób. Tym większa jest satysfakcja z osiągniętego wyniku. Wszystkie dotychczasowe budynki Alchemii mają certyfikat LEED na poziomie Platinum, a precertyfikowany na tym samym poziomie jest już Neon, powstający, ostatni etap kompleksu – mówi Edyta Korycka, dyrektor działu planowania inwestycji w firmie Torus. 

Argon, podobnie jak wcześniejsze etapy, został zaprojektowany pod kątem certyfikacji. Dzięki temu budynek gwarantuje najwyższy poziom rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych. Trzeci etap Alchemii wprowadza dodatkową jakość poprzez parter dedykowany ogólnodostępnym usługom i towarzyszącym im przestrzeniom publicznym. Dodatkowym atutem wpływającym na certyfikację były wybudowane we wcześniejszych etapach Alchemii zatoki autobusowe oraz wyjście z peronu Szybkiej Kolei Miejskiej (bezpośrednio na teren inwestycji). Wszystkie materiały zastosowane wewnątrz budynku mają określoną w normie LEED zawartość LZO. Dodatkowo dzięki zwiększonej wydajności wentylacji mechanicznej oraz specjalnym filtrom, jakość powietrza we wnętrzach jest dużo wyższa niż wymagają tego polskie przepisy. W pomieszczeniach gromadzących większą ilość osób zastosowano czujniki CO2. Zaprojektowane instalacje pozwalają łącznie na 45 proc. zmniejszenie zużycia wody do celów niekonsumpcyjnych. Fasada budynku zapewnia ochronę przed utratą energii cieplnej dzięki użyciu materiałów o wysokich parametrach termicznych oraz specjalnie zaprojektowanej konstrukcji profili aluminiowych i akcesoriów. Zastosowano liczne energooszczędne rozwiązania: energooszczędne oprawy oświetleniowe, czujniki obecności, wydajne urządzenia i instalacje budynkowe czy system HVAC. Dzięki systemowi BMS oraz zainstalowaniu liczników oraz podliczników możliwe jest monitorowanie na bieżąco zużycia różnych mediów oraz wyłapywanie „źródeł” większego zużycia prądu, wody czy ciepła. W trakcie trwania budowy został wdrożony plan erozji i sedymentacji, który zapobiegał rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń na sąsiednie działki oraz plan zarządzania jakością powietrza podczas prac budowlanych.

 


0.0
Tagi: Torus Alchemia
Napisz pierwszy komentarz