bcb wrzesień 2020

Na rynku inwestycyjnym nadal trwa boom

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
W ubiegłym roku na rynku inwestycyjnym odnotowano kolejne kolejne rekordy. Inwestorzy w Polsce zainwestowali o 3 proc. więcej niż w 2016 r.

Jakie były najważniejsze trendy w ubiegłym roku na rynku inwestycyjnym w Polsce? Odpowiedzi dostarczają komentarze przygotowane przez ekspertów firmy Knight Frank. 

 

 

Aleksandra Burkot, Konsultant, Dział Badania Rynku, Knight Frank:

Boom na rynku inwestycyjnym wciąż trwa. Kolejne rekordy odnotowano w 2017 roku, kiedy wolumen transakcji osiągnął wartość równą niemal 4,7 mld EUR. To efekt wysokiej aktywności inwestorów pod koniec roku, kiedy sfinalizowano większość umów kupna/sprzedaży, zarówno pojedynczych nieruchomości, jak i całych portfeli. Wartość zainwestowanego kapitału w Polsce wzrosła o 3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a największe zainteresowanie inwestorów obserwowaliśmy w sektorze handlowym, gdzie w 2017 roku ulokowano aż 40 proc. wszystkich środków. Ponadto, pierwszy raz w historii polskiego rynku kapitałowego odnotowano tak wysoki wolumen przejęć na rynku hotelowym, gdzie w 2017 roku zainwestowano prawie 360 mln EUR, co stanowiło niemal 8 proc. ulokowanego kapitału.

Wysoki wolumen transakcji inwestycyjnych to także zasługa dobrych wyników polskiej gospodarki, wysokiej aktywności najemców w sektorach komercyjnych, a także relatywnie niskiego ryzyka i możliwości dywersyfikacji portfela przy odpowiedniej stopie zwrotu z inwestycji. Tym samym rynek utrzymuje wysokie tempo wzrostu, a atrakcyjność Polski jako lokalizacji dla inwestycji potwierdza rosnące zainteresowanie podmiotów dotychczas nieobecnych na rynku, m.in. inwestorów z Chin czy Singapuru. 

Szacuje się, że aż 40 proc. wolumenu wszystkich podpisanych transakcji w 2017 roku stanowiły przejęcia w segmencie handlowym, opiewając łącznie na kwotę ponad 1,86 mld EUR. Apetyt inwestorów na nieruchomości handlowe nie słabnie, co odzwierciedlają duże transakcje portfelowe. Nowego właściciela, fundusz Pradera, zyskały cztery obiekty Ikea w Polsce. Transakcja była częścią sprzedaży 25 projektów w 8 europejskich krajach. Ponadto, przeprowadzono transakcję sprzedaży centrów wyprzedażowych Fashion House w Piasecznie, Gdańsku i Sosnowcu, a nowym właścicielem został RREEF Spezial Investment GmbH. W 2017 roku podpisano również umowy kupna/sprzedaży kilku mniejszych obiektów handlowych, w tym przejęcie przez Echo Polska Properties czterech nieruchomości z portfela Blackstone oraz przejęcie przez Master Management portfolio Marcredo. Największą transakcją kupna pojedynczego aktywa okazało się nabycie wrocławskiego centrum handlowego Magnolia za niemal 380 mln EUR przez niemiecki fundusz Union Investment.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Knight Frank
Napisz pierwszy komentarz