Tork

Ile kosztuje rewitalizacja?

Kamienica przy ul. Jagiełły we Wrocławiu - prace rewitalizacyjne
Kamienica przy ul. Jagiełły we Wrocławiu - prace rewitalizacyjne
Deweloperzy coraz częściej decydują się na rewitalizację istniejących już budynków, chociaż taka inwestycja kosztuje dewelopera czasem nawet 150 proc. więcej.

Rewitalizacja to nie taka prosta sprawa. Wiąże się ona m.in. z dodatkowymi procedurami, utrudnieniami podczas budowy czy z większymi kosztami. Jednak mimo to coraz częściej biorą w niej udział podmioty prywatne, np. deweloperzy. Co ich przyciąga?

Jednym z czynników jest np. lokalizacja, bowiem często rewitalizowane przestrzenie znajdują się w najlepszych regionach miasta. Ważna jest także historia. Starsze obiekty niejednokrotnie mają swój niepowtarzalny klimat, który stanowi wartość dodaną projektów. Działki w dobrej lokalizacji są dużą wartością. Często znajdują się na nich obiekty z ciekawą historią, które z różnych przyczyn doprowadzone zostały do stanu dużego zniszczenia. Warunki techniczne często są trudne do przewidzenia i mają olbrzymi wpływ na finalne koszty - w zależności od tego, koszty dodatkowe przy rewitalizacji wahają się od 10 proc. do nawet 150 proc. – mówi architekt Marek Kotowski z firmy Bouygues Immobilier Polska. 

Przykładem może jedna z inwestycji Bouygues Immobilier Polska. Firma ta zakupiła zaniedbaną działkę przy ul. Jagiełły we Wrocławiu, na której znajdowała się stara kamienica. Niegdyś w miejscu tym działała gospoda Zum Bürgerwerder. W ostatnich latach działka była niezagospodarowana, a kamienica niszczała. Dzięki prywatnemu inwestorowi może otrzymać „drugie życie”. To miejsce z charakterem, dlatego zależy nam, aby przywrócić mu dawną świetność. Uzupełnimy kwartał zabudowy, zachowamy klimat i urbanistyczną skalę. To działania trudne, ze względu na renowację dawnej zabudowy, ale tym bardziej wartościowe. Prowadzimy je z szacunkiem dla historii, elementy nowoczesne traktując jako płynne uzupełnienie – mówi Łukasz Paryś, dyrektor wrocławskiego oddziału Bouygues Immobilier. Przystępując do prac Bouygues Immobilier wykonał ekspertyzę techniczną, a także projekt zabezpieczenia historycznej części. Następnie specjalistyczna firma zajęła się częściową rozbiórką budynku. Prace były przeprowadzane maszynowo, a także ręcznie. By elewacja nie runęła podczas prac budowlanych, powstała konstrukcja wsporcza. Dodatkowo stale prowadzony jest monitoring geodezyjny. Koszt, który ponosi inwestor w związku z rewitalizacją wynosi około 1 miliona złotych, nie wliczając budowy nowej części kompleksu.

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Greg :
W temacie rewitalizacji bardzo wiele dzieje się w Łodzi https://www.e-biurowce.pl/pl/info/newsy/6932/ile-kosztuje-rewitalizacja
9 marca 2018 13:26