Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Inwestorzy chcą budować w Warszawie

Warszawa zajęła 2. miejsce w Europie pod względem atrakcyjności inwestycji w nieruchomości – wynika z badania, przeprowadzonego z udziałem 340 największych inwestorów.

37 proc. inwestorów za najlepszą lokalizację inwestycji uważa Londyn. Na 2. miejscu znalazł się Warszawa. 12 proc. badanych jest przekonanych do stolicy Polski. 9 proc. inwestorów wybrałoby Paryż, 8 proc. – Monachium, 7 proc. – Berlin.

Awans Warszawy do grona miast cieszących się największym zainteresowaniem inwestorów na europejskim rynku nieruchomości wiąże się z zasłużonym wizerunkiem Polski jako kraju o silnych fundamentach gospodarczych, odpornego na turbulencje rynków światowych i europejskich. Drugie miejsce naszej stolicy za Londynem, a przed Paryżem, Monachium i Berlinem, daje  podstawy do optymizmu deweloperom i inwestorom zaangażowanym obecnie na naszym rynku, jak i tym, którzy planują wejście do Polski – powiedział Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce.

Blisko jeden inwestor na trzech (31 proc.) postrzega Wielką Brytanię jako najbardziej atrakcyjną pod względem inwestycji w nieruchomości. W 2010 r. tylko 16 proc. inwestorów było przekonanych do Wysp Brytyjskich. Co czwarty inwestor (27 proc.) stawia na Niemcy, a co piąty (21 proc.) – na kraje z Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Widoczny w 2012 r. wzrost atrakcyjności Wielkiej Brytanii dla inwestorów na rynku nieruchomości można w części postrzegać jako reakcję na obecne problemy i niepewność w strefie euro. W tym kontekście wysoka płynność i pozycja rynku brytyjskiego jako „bezpiecznej przystani’” zyskują na znaczeniu. Kolejne najbardziej atrakcyjne dla inwestorów rynki to Niemcy i Europa Środkowo-Wschodnia. Podobnie jak w 2011 r., o popularności tych rynków decyduje przekonanie inwestorów o ich dobrej kondycji gospodarczej – skomentował Peter Damesick, główny ekonomista CBRE na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA).

W 2012 r. spadło zainteresowanie Francją i Hiszpanią (z 9 proc. w 2011 r. do 3,5 proc. w 2012 r.). Tylko 2,5 proc. inwestorów wybrałoby Włochy na miejsce inwestycji, natomiast pupularność Skandynawii wzrosła do 8 proc.

Biura i nieruchomości, związane z handlem detalicznym, w dalszym ciągu pozostają najbardziej popularne wśród inwestycji w niecuchomości (...) – zaznaczył Peter Damesick.


Wyniki raportu pt. Badania intencji inwestorów na rynku nieruchomości zostały ogłoszone 7 marca 2012 r. podczas targów nieruchomości w Cannes przez firmę doradczą  w sektorze nieruchomości, CBRE. W badaniu wzięło udział 340 respondentów – największych inwestorów.


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz