Interbiuro - duży

Biurowe City Łodzi

Monopolis - wizualizacja
Monopolis - wizualizacja
Huby biznesowe dotychczas kojarzone były tylko z Warszawą, tymczasem zagłębia biurowe powstają także w innych miastach Polski. Przykładem jest chociażby Łódź.

Obecnie Łódź jest szóstą co do wielkości lokalizacją biznesową wśród rynków regionalnych w Polsce. Z danych JLL wynika, że w ubiegłym roku wynajęto tu 58 500 mkw., a całkowita podaż biur sięgnęła blisko 438 000 mkw. Rozwój sektora biurowego w Łodzi oznacza umacnianie się istniejących lokalizacji biznesowych, stąd na mapie miasta coraz wyraźniej widać granice tzw. hubów biurowych. Ich pojawienie się związane jest z rosnącą dojrzałością tutejszego rynku biurowego. 

Szereg inwestycji biurowych przypada na tzw. Centralną Oś Łodzi, szczególnie na linii od Al. Kościuszki do projektów realizowanych przy tzw. Skrzyżowaniu Marszałków, czyli na przecięciu ulic Piłsudskiego i Śmigłego Rydza. W tym obszarze zrealizowano do tej pory ok. 120 000 mkw. biur. Popularność tej lokalizacji to rezultat znakomitej dostępności komunikacyjnej i centralnego położenia. Z danych JLL wynika, że jeśli realizowane obiekty zostaną ukończone zgodnie z ogłaszanymi harmonogramami, do 2020 roku centralna oś biznesowa miasta urośnie o kolejne 100 000 mkw. – tłumaczy Tomasz Czuba, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych, JLL.

W ramach tzw. Centralnej Osi Łodzi istnieją takie projekty biurowe jak np. Symetris Business Park, Forum 76, Łódź 1, Łódzkie Centrum Biznesu, Textorial Park, Orange Plaza, Orion, RED Tower itd. W budowie w tym rejonie są m.in. Imagine, Hi Piotrkowska, czy OFF Piotrkowska Center. Powstaje tu także projekt Monopolis, który jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji nieruchomościowych (obiekt zaoferuje nowoczesną powierzchnię biurową, ofertę usługową, kulturalną i rekreacyjną) oraz jednym z najciekawszych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Polsce. 

Centralna Oś Łodzi nie jest jedyną lokalizacją biurową w Łodzi. Ciągle tworzą się także inne nowe zagłębia biznesowe. Powstający klaster biurowy w okolicach dworca Łódź Fabryczna, na terenie Nowego Centrum Łodzi, to obecnie 44 000 mkw., z perspektywą wzrostu o 150 000 mkw. w ciągu najbliższych lat. Aktualnie funkcjonują tam dwie nowoczesne inwestycje - Nowa Fabryczna i Przystanek mBank. W realizacji pozostaje Brama Miasta, a ponadto niedawno firma Ghelamco zaprezentowała wizualizacje nowoczesnego kompleksu wielofunkcyjnego, którego budowa rozpocznie się w czerwcu tego roku. Grunt na terenie Nowego Centrum Łodzi posiada również deweloper HB Reavis, który wybrał Łódź na swoją pierwszą inwestycję poza Warszawą. W planach pozostaje również obiekt Centrum Biurowe Fabryczna. To pokazuje, że rozwój łódzkiego rynku biurowego nabiera coraz większego tempa – podsumowuje Tomasz Czuba. 

 


1.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra