bcb wrzesień 2020

5 trendów biurowych

Do 2040 r. zmieni się sposób pracy, który będzie bardziej dostosowany do samopoczucia i potrzeb pracowników. Eksperci firmy CBRE wskazali 5 trendów biurowych związanych z dbałością o dobrą kondycję pracownika.

W przyszłości zmieni się sposób pracy. Pracownicy będą decydowali o tym gdzie, kiedy i jak długo będą wykonywać swoje obowiązki. Ważnym aspektem będzie samopoczucie pracownika, a miejsce pracy będzie odpowiadać na jego potrzeby, choćby poprzez dostosowywanie oświetlenia do nastroju. Eksperci CBRE wskazali 5 trendów biurowych, które związane są z dbaniem o kondycję pracowników.

Zwiększone zainteresowanie dbałością o dobre samopoczucie w miejscu pracy to pochodna aktualnych trendów demograficzno-społecznych. Jednym z nich jest wzrost średniej długości życia, który powoduje, że w biurze należy pogodzić potrzeby różnych pokoleń. Rośnie również społeczna świadomość. Zatrudnieni dążą do obniżenia stresu i zachowania równowagi między życiem zawodowym a osobistym, przez co te dwa światy zaczynają się coraz bardziej przenikać. Firmy mają jeszcze około dwudziestu lat na dopasowanie się do tego trendu, bo właśnie wtedy granica między domem a pracą się zatrze. W konkursie OFFICE SUPERSTAR poszukujemy i wyróżniamy te organizacje, które wyprzedzają epokę i już teraz uznają biuro za coś więcej, niż tylko miejsce pracy mówi Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

1. Swoboda

Eksperci CBRE zauważają, że w powinno się odchodzić od sztywnego harmonogramu pracy. Pracownicy powinni sami zarządzać swoim czasem, jeśli tylko są w stanie dobrze współpracować z członkami zespołu. Ważne jest też to, by biuro było miejscem wymiany myśli i wspólnych spotkań. Oprócz komfortowego miejsca do pracy, powinno ono oferować również przestrzeń do relaksu. Trzeba też zapewnić możliwość wspólnej pracy ludziom rozproszonym po świecie, ponieważ coraz częściej zespoły projektowe składają się z pracowników z różnych lokalizacji.

2. Dbanie o starsze generacje pracowników

Kolejny trend związany jest z dbaniem o starsze generacje pracowników. Jak wynika z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, już w 2050 r. w Polsce może zabraknąć nawet 10,5 mln pracowników w wieku produkcyjnym. W interesie pracodawców jest zatem budowanie programów, które będą zachęcały do tego, by jak najdłużej pozostać aktywnym zawodowo. Warto zaoferować np. większą elastyczność oraz różne niekonwencjonalne metody organizacji pracy, jak np. umowy precyzujące liczbę godzin na rok, a sposób przepracowania organizowany jest przez samego pracownika.

3. Zdrowy tryb życia

Pracownicy powinni troszczyć się też o zdrowie pracowników, aby np. obniż wskaźnik absencji. Nowoczesne biura są projektowane tak, by zachęcać do dbania o siebie, choćby zapewniając zdrowe przekąski w dystrybutorach z żywnością czy dostęp do siłowni w siedzibie firmy.

Coraz więcej biur jest tak projektowanych, aby spełniać założenia strategii wellness. Dbanie o zatrudnionych przyczynia się do poprawy ich stanu zdrowia, zwiększenia wydajności i poprawy produktywności. W dodatku „zdrowe” biuro to świetna karta przetargowa w rynkowej rywalizacji o przyciągnięcie lub zatrzymanie najlepszych pracowników – podkreśla Kamil Tyszkiewicz.

4. Obniżenie poziomu stresu

Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności w pracy. Pracownicy uważają za stresujące również dbanie o równowagę między życiem prywatnym, a zawodowym (z sondażu CBRE wynika, że jest to działanie stresujące dla 79 proc. pracowników). Firmy powinny więc pomóc pracownikom w obniżeniu poziomu stresu, np. oferując elastyczność w zakresie wyboru czasu i miejsca pracy czy zaaranżowanie stref relaksu.

5. Indywidualne podejście

Pracodawcy powinni pamiętać, że każdy pracownik ma inne potrzeby, dlatego należy potraktować go indywidualnie. Inne oczekiwania ma student, który godzi pracę z nauką, a inne młody rodzic. Ważna jest nie tylko elastyczność w zakresie godzin pracy, ale i inne udogodnienia.

 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz