bcb wrzesień 2020

Biura w Warszawie zdrożeją

Jak wynika z raportu firmy JLL czynsze w biurowej Warszawie pójdą w górę.

Z najnowszego raportu JLL wynika, że w 2018/2019 należy spodziewać się najwyższego wzrostu czynszów na europejskich rynkach biurowych. Będzie to spowodowane ograniczoną podażą powierzchni biurowej. Jak wynika z raportu European Office Rental Growth Hotspots 2018, w ciągu dwóch lat najwyższy wzrost czynszów zanotuje Amsterdam, Stuttgart, Sztokholm, Monachium, Praga, Dublin, Edynburg, Barcelona, Warszawa oraz Utrecht. 

W Warszawie najwyższe wzrosty czynszów dotkną teren Centralnego Obszaru Biznesu oraz Zachodnie Centrum. W tych obszarach aktualny wskaźnik pustostanów utrzymuje się na poziomie 4,3 proc. w porównaniu do 10,8 proc., jaki notuje cały warszawski rynek biurowy. 

Ograniczona obecnie nowa podaż w połączeniu z rosnącymi kosztami budowy i pracy, czy cenami gruntów, będzie generować wzrost stawek czynszowych. Tym bardziej, że 2017 rok był czasem biurowych rekordów w stolicy – absorpcja wyniosła aż 360 000 mkw. w stosunku do 275 000 mkw. nowej podaży, jaka została dostarczona na warszawski rynek. To ciekawy sygnał dla inwestorów poszukujących atrakcyjnych opcji dla rozwoju portfela – mówi Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.

Z analiz JLL wynika, że lata 2019 – 2020 powinny ustabilizować sytuację w centrum Warszawy. Warto jednak zauważyć, że ze względu na małą ilość powierzchni w budowie w pozacentralnych lokalizacjach stolicy, także tam możemy spodziewać się wzrostu czynszów. Szczególnie będzie to dotyczyć nowych budynków oraz projektów już istniejących, świetnie zlokalizowanych oraz charakteryzujących się wysokim standardem. Co ważne, podobny trend obserwujemy również poza stolicą. Najlepszym przykładem są Katowice i Poznań, które już odnotowały wzrost stawek ze względu na niską dostępność nowych produktów biurowych. Nie spodziewamy się jednak, aby w dłuższej perspektywie czasowej przełożyło się to negatywnie na atrakcyjność polskiego rynku biurowego, który nadal będzie konkurencyjny kosztowo w porównaniu do chociażby krajów Europy Zachodniej – dodaje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz