Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Więcej technologii w biurach

Nowe technologie w nieruchomościach, żródło: CBRE
Nowe technologie w nieruchomościach, żródło: CBRE
Jak wynika z raportu CBRE „EMEA Occupier Survey 2018”, aż 62 proc. przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 3 lat planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne na technologie związane z nieruchomościami.

Z raportu firmy CBRE wynika, że wiele firm planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne na technologie. Co więcej, coraz częściej będą one dotyczyły pracowników, a nie budynku. Obecnie 2 na 3 firmy inwestują w systemy zarządzania energią, jednak w przyszłości na znaczeniu zyskają aplikacje nawigujące dla personelu i klientów. Jak zauważają eksperci CBRE, technologiczna zmiana jest związana z utworzeniem nowych stanowisk, ponieważ firmy zaczną rekrutować specjalistów zajmujących się analizą danych oraz cyfrową transformacją. 

Z naszego badania wynika, że aż 69 proc. organizacji zdaje sobie sprawę, że w najbliższych latach innowacje zaczną mieć duży wpływ na prowadzoną przez nie działalność biznesową. Co więcej, w coraz większym stopniu technologia staje się scalona z obiektami, w których firmy mają swoje biura. Kluczem do zrozumienia i właściwego wykorzystania innowacyjnych możliwości na rynku nieruchomości jest jednak przejście od myślenia skupionego na budynkach do podejścia zorientowanego na użytkowników. Najemcy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę, bo już dziś w wielu biurowcach możemy korzystać między innymi z aplikacji do odnalezienia interesującej nas lokalizacji czy sterowania najbliższym otoczeniem np. światłem i temperaturą przy swoim biurku. Takich rozwiązań „user experience” będziemy mieć coraz więcej – mówi Igor Czmyr, szef działu strategii środowiska pracy w CBRE.

Człowiek coraz ważniejszy

Aktualne cele zastosowania innowacji w nieruchomościach różnią się od przyszłych. Obecnie (jak i wcześniej) nowoczesne technologie wykorzystywane były głównie w celu zwiększenia wydajności operacyjnej. Z kolei w przyszłości celem stosowania technologii będzie podnoszenie podnoszenie jakości „user experience”, zwiększenie zadowolenia pracowników, klientów i partnerów biznesowych. 

Jak wynika z raportu firmy CBRE, obecnie 64 proc. najemców inwestuje w systemy zarządzania energią. W przyszłości ten odsetek zmniejszy się do 40 proc. Sytuacja inaczej wygląda w przypadku aplikacji nawigujących pracowników. Obecnie są one dostępne w co piątej firmie, ale w przyszłości planuje w nie zainwestować niemal 2 na 3 najemców. Wg ekspertów CBRE niemal pięciokrotnie wzrośnie również odsetek firm zainteresowanych rozwiązaniami połączonymi z wirtualną/rozszerzoną rzeczywistością (obecnie 9 proc., a w przyszłości 42 proc.). Za pomocą elektroniki otoczeniem będzie mogło sterować 4 na 10 firm (np. dopasowując światło czy temperaturę do swoich potrzeb dzięki aplikacjom). Coraz częściej najemcy instalują w swoich biurach także systemy rezerwacji obiektów ogólnych, tj. np. sal konferencyjnych czy jadalni. 

Nowi specjaliści

Inteligentne technologie wdrażane są przez ludzi. Firmy coraz częściej poszukują takich specjalistów. Z raportu CBRE wynika, że 47 proc. najemców planuje zatrudnienie pracowników zajmujących się analizą danych, 46 proc. będzie poszukiwać ekspertów od cyfrowej transformacji, a 38 proc. chce zatrudnić specjalistów user experience. TOP3 najbardziej poszukiwanych specjalistów pokazuje, jak są to wąskie specjalizacje, a jeszcze rzadsze są umiejętności związane z nieruchomościami w tych obszarach. Z danych LinkedIn wynika, że na świecie jest tylko 13 tys. ekspertów określających siebie jako digital transformation officer. Z tego zaledwie 3% wymienia nieruchomości jako swoją umiejętność. Podsumowując, wpływ nowych technologii na nieruchomości nie ogranicza się tylko do budynku, ale również do projektowania i zarządzania stanowiskami pracy – dodaje Igor Czmyr z CBRE. 

 


0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz