Tork

Kraków nadal liderem wśród miast regionalnych

Kraków, fot. pixabay.com
Kraków, fot. pixabay.com
Z najnowszego raportu firmy Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Krakowie, I połowa 2018 roku” wynika, że Kraków broni swojej pozycji na rynku nieruchomości biurowych.

Wg danych firmy Cresa, tylko w ciągu ostatniego roku zasoby biurowe na krakowskim rynku wzrosły o 17 proc. Obecnie wynoszą one 1,16 mln mkw., co sprawia, że Kraków nadal utrzymuje pierwsze miejsce wśród miast regionalnych. 

Krakowskie biura nadal cieszą się zainteresowaniem najemców, choć jest ono nieco mniejsze niż w zeszłym roku. W I połowie br. łączny wolumen transakcji najmu wyniósł 77 200 mkw., czyli o 21 proc. mniej niż przed rokiem. Większość z nich to nowe umowy (58,3 proc.). Do największych transakcji należą: wynajęcie przez State Street niemal 9000 mkw. w biurowcu .big, renegocjacja umowy na 8500 mkw. przez BGŻ BNP PARIBAS w Avatarze, wynajęcie prawie 5500 mkw. powierzchni przez Narodowe Centrum Nauki w biurowcu Moon Office. 

Potencjał ekonomiczny i naukowy Krakowa w dalszym ciągu przyciąga firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, dzięki czemu stolica Małopolski jest jednym z głównych liderów pod tym względem w Europie. Jednocześnie wysoka aktywność deweloperów sprawia, że czynsze za powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie, a najemcy mają coraz większy wybór atrakcyjnych powierzchni. Cechy urbanistyczne Krakowa sprawiają jednak, że zabudowa biurowa miasta ma charakter rozproszony, a większość biurowców zlokalizowana jest przy drogach dwupasmowych – mówi Karolina Słysz, Koordynator Rozwoju Biznesu w krakowskim biurze Cresa Polska.

W I połowie br. utrzymywała się wysoka aktywność deweloperów. W okresie tym oddano do użytku dziewięć projektów o łącznej powierzchni niemal 60 000 mkw., w tym np. O3 Business Campus III (19 200 mkw., Echo Investment), High5ive 1 (11 300 mkw., Skanska) oraz High5ive 2 (9300 mkw., Skanska).

Eksperci firmy Cresa zauważają, że w ostatnich pięciu latach obserwowany jest systematyczny wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętej. Obecnie wynosi on 9,3 proc. 

Ile trzeba zapłacić za biuro w Krakowie? W centrum miasta czynsze wywoławcze wynoszą 13-14,5 euro za mkw./miesiąc, natomiast poza centrum – 10-14 euro.

W pierwszym półroczu 2018 r. absorpcja osiągnęła poziom prawie 60 000 mkw. i była wyższa o ponad 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wskaźnik nastrojów na rynku najmu w Polsce wzrósł o 33 pkt. rok do roku i wynosi obecnie 24 pkt., co pozwala prognozować dalszy dynamiczny rozwój krakowskiego rynku biurowego – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

 


5.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra