Tork

Czynsze w biurowcach stale rosną

|
Najnowszy raport „DNA od Real Estate”, opracowany przez firmę doradczą Cushman & Wakefield, wykazał, że czynsze za wynajem powierzchni biurowych w Europie od dwóch lat stale rosną. W trzecim kwartale 2018 r. wzrosły one o 0,7 proc.

To właśnie w sektorze nieruchomości biurowych najbardziej wzrosły stawki czynszowe w Europie w ujęciu rocznym, ponieważ wzrost ten był zauważalny aż o 2,5 proc. Z kolei na rynku nieruchomości logistycznych ceny czynszów podniosły się o 1,8 proc. w skali roku oraz 1,9 proc. w minionym kwartale, co stanowi najszybsze tempo wzrostu od 2008 r.


Czynsze za wynajem powierzchni handlowych są obecnie wyższe o 30 proc. od ostatniego kryzysu finansowego, który miał miejsce w 2008 r. Największy wpływ miały na to trendy wzrostowe w Europie Zachodniej, jednak trzeci kwartał tego roku był bardziej przyjazny, ponieważ stawki czynszowe obniżyły się w tym segmencie rynku o 0,4 proc. W ujęciu rocznym było to już 0,5 proc.


We wszystkich kategoriach aktywów na głównych rynkach nieruchomości Europy Środkowo-Wschodniej obserwujemy takie same trendy jak na całym kontynencie. W Polsce rosną czynsze za wynajem powierzchni biurowych i logistycznych, a Praga odnotowuje najszybsze w Europie tempo wzrostu kosztów najmu lokali przy głównych ulicach handlowych. Przewidujemy, że w Europie Środkowo-Wschodniej kompresja stóp kapitalizacji będzie się pogłębiać we wszystkich sektorach nieruchomości - zaznacza Soren Rodian Olsen, Partner, dyrektor działu rynków kapitałowych, Cushman & Wakefield.


Czynsze za wynajem powierzchni biurowych w Europie wzrosły o ponad 2 proc. w ujęciu rocznym. Jest to już piąty kwartał z rzędu, w którym te stawki rosną, jednak nadal są o 1,4 proc. niższe w porównaniu z poziomem z trzeciego kwartału przed kryzysem.

Podobne wzrosty cen odnotowano na 12 spośród 47 monitorowanych rynków. Były to przede wszystkim Niemcy (4,1 proc. w Monachium, 1,9 proc. w Hamburgu i 1,6 proc. w Berlinie) oraz Wielka Brytania (o 6,2 proc. w Bristolu, 4,5 proc. w Edynburgu i 2,1 proc. w Newcastle). Miały na to wpływ silny popyt i ograniczona dostępność powierzchni biurowej w tych rejonach. Duża aktywność najemców spowodowała największy wzrost w Sofii, gdzie czynsze wzrosły o 7,1 proc. w ciągu kwartału, a także o ponad 11 proc. w ujęciu rocznym.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra