Assa Abloy

Biznesowa transformacja panoramy Warszawy

|
Rynek biurowy w Warszawie czekają dynamiczne zmiany w najbliższych latach.
Rynek biurowy w Warszawie czekają dynamiczne zmiany w najbliższych latach.
W Warszawie I kw. 2019 r. to głównie rosnąca aktywność najemców. Wynajętych zostało ponad 140 000 mkw. powierzchni, a 750 000 mkw. pozostaje w budowie.

 W następnych miesiącach należy spodziewać się dużej liczby znaczących transakcji.

Jesteśmy świadkami transformacji biznesowej panoramy Warszawy, w głównej mierze dzięki budowie licznych wież biurowych – mówi Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych JLL. W I kw. 2019 r. ponad 20 000 mkw. zostało oddanych w 3 budynkach. Największym z nich był Spark B, który zrealizowała Skanska Property Poland.

 

Ten rok ma być szczególny dla operatorów przestrzeni elastycznych, których część zdecydowała się rozszerzyć swoją obecność na stołecznym rynku. Do takich należą Spaces w Centrum Marszałkowska czy New Work w Wola Retro. Do otwarcia w tym roku jest już potwierdzone 50 000 mkw. powierzchni elastycznej.

 

W okresie od stycznia do marca 2019 r. popyt na biura w Warszawie sięgnął 140 000 mkw. Firmy z z sektora IT, usług oraz sektora publicznego stanowiły jedną trzecią tego popytu. Decyzja o konsolidacji i relokacji operacji mBanku, który ma zająć 40 000 mkw., będzie jedną z rekordowych umów w historii polskiego rynku biurowego.

Skutkiem dużego zapotrzebowania na biura w Warszawie jest niski wskaźnik pustostanów, który utrzymuje się na poziomie 9,1 proc. W centralnych częściach miasta wzrosły czynsze transakcyjne. Powodem tego są takie czynniki, jak wysoki popyt, niski wskaźnik pustostanów oraz rosnące koszty budowy.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz