bcb wrzesień 2020

Mniej pustostanów, więcej nowych biurowców we Wrocławiu

|
Michał Grabikowski, dyrektor biura Cresa Polska we Wrocławiu
Michał Grabikowski, dyrektor biura Cresa Polska we Wrocławiu
Jeszcze w tym roku rynek biurowy we Wrocławiu powiększy się o kilka nowych budynków o łącznej powierzchni 100 000 mkw.

Według raportu, który opublikowany został przez firmę doradczą Cresa, na rynek biurowy we Wrocławiu składa się powierzchnia 1,07 mln mkw. Daje to wzrost o 13 proc. w ciągu roku. W pierwszych trzech miesiącach do użytku został oddany jeden projekt: City Forum: City One. Jego powierzchnia wynosi 11 200 mkw. Ponadto jeszcze w tym roku planowane jest ukończenie 9 obiektów biurowych o łącznej powierzchni 100 000 mkw.

Suma transakcji przeprowadzonych w I kw. 2019 r. wyniosła 31 900 mkw. Był to wynik wyższy o ponad 30 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

Do największych transakcji pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku należy wynajęcie 6200 mkw. powierzchni przez firmę Schaeffler w biurowcu Nowy Targ. Drugie miejsce w tym rankingu należy do spółki Softserve Poland, która zawarła umowę najmu 4400 mkw. w obiekcie CU Office B.

Zainteresowanie najemców Wrocławiem utrzymuje się na wysokim poziomie. Deweloperzy także chętnie rozpoczynają tu nowe inwestycje biurowe, a ich uwaga koncentruje się przede wszystkim na centrum miasta – w szczególności jego południowej części. Stawki czynszowe pozostają stabilne, a niewielki wzrost dotyczy jedynie najlepiej zlokalizowanych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Oprócz rynku tradycyjnej powierzchni biurowej, dynamicznie rozwija się także sektor biur serwisowanych, z których coraz częściej korzystają mniejsi najemcy – zaznacza Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska

Na koniec I kw. zmniejszył się poziom pustostanów. Wyniósł on 8,5 proc., co stanowi niższy wynik niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Raport przedstawia także dane o wysokości czynszów. Dla budynków o niższej klasie ceny oscylują w granicach 11-12,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie, natomiast czynsz w budynkach o wyższym standardzie waha się pomiędzy 12,5-14,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie.


0.0
Tagi: Cresa Polska
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Roberto :
Inwestorzy stawiają na obiekty wielofunkcyjne w całym kraju https://walterherz.com/pl/a/wielofunkcyjne-kompleksy-podbijaja-rynek-roznorodnoscia-uslug
7 czerwca 2019 16:28