Giant

Polsko-szwedzka historia w Parku Rozwoju

|
Wystawa fotograficzna w Parku Rozwoju, fot. materiały prasowe
Wystawa fotograficzna w Parku Rozwoju, fot. materiały prasowe
Od 17 września w Parku Rozwoju można zwiedzać wystawę fotograficzną związaną z działalnością jednego z najemców kompleksu.

Firma Ericsson przypomina historię polskich telefonistek, które pracowały w wieżowcu PAST przy ul. Zielnej w Warszawie. Okazją do tego jest wystawa przygotowana przez Ambasadę Szwecji w Polsce, aby uczcić 100-lecie odnowienia stosunków dyplomatycznych między krajami. Ekspozycja „Halo, dziewczyny! Kobiety w firmie Ericsson u progu XX wieku” została uroczyście otwarta w kompleksie biurowym EPP Park Rozwoju. Wystawa prezentuje archiwalne zdjęcia pozyskane nie tylko z oficjalnych polskich i szwedzkich archiwów, ale także ze zbiorów osób prywatnych. Historia bohaterek ekspozycji zaczyna się na przełomie XIX i XX w., w okresie przemian technologicznych i społecznych.

 

Zatrudnienie panien z „dobrych domów” do obsługi centrali telefonicznej było niezwykle odważnym posunięciem i wiązało się z wieloma zobowiązaniami pracodawcy w zachowaniu dobrej opinii o niezamężnych, pracujących kobietach. Dzisiaj brzmi to jak anegdota, ale w dobie kiedy kobiety nie miały praw obywatelskich miało to niezwykle awangardowy wydźwięk – dodała Katarzyna Pąk, szefowa działu marketingu i komunikacji w firmie Ericsson w Polsce. Jak podkreśliła Katarzyna Pąk, wprowadzenie szwedzkich standardów do Polski wpłynęło na zagospodarowanie przestrzenne Warszawy – budynki Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, należące w przeszłości do firmy Ericsson, trwale wpisały się w charakter śródmiejskiej zabudowy.

 

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 17 września na zewnętrznym dziedzińcu Parku Rozwoju, gdzie do 18 października będzie dostępna dla zwiedzających. Warto przypomnieć, że znajdujący się w dzielnicy Mokotów kompleks biurowy klasy A, dysponuje ponad 34 000 mkw. powierzchni najmu. Jednym z najemców 7-piętrowej inwestycji jest Ericsson. Park Rozwoju spełnia standardy certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent.


0.0
Tagi: Park Rozwoju
Napisz pierwszy komentarz