bcb wrzesień 2020

Łódzki kompleks Monopolis na nowego najemcę

|
Monopolis, Łódź, źródło: materiały prasowe partnera
Monopolis, Łódź, źródło: materiały prasowe partnera
Biurowiec Monopolis w Łodzi, zarządzany przez firmę Virako ma nowego najemcę – szwajcarski koncern inżynieryjny.

Monopolis do jeden z najnowszych łódzkich obiektów kulturalno-biurowych. Otwarto go wiosną 2020, w historycznej i przestrzeni dawnych fabryk Polmosu (dawniej Monopol Wódczany). Zabytkowe budynki poddano kompletnej renowacji i modernizacji. Cała inwestycja pochłonęła łącznie około 150 mln zł. Za modernizację odpowiadała firma Virako, specjalizująca się w takich adaptacjach. Mają na koncie między innymi centrum biznesowe Faktoria w Łodzi, wykorzystujące wnętrza zabytkowej Fabryki Motorów Henryka Wegnera.

Do części biurowej, zarządzanego przez Virako kompleksu Monopolis, wprowadził się właśnie nowy najemca. Jest nim szwajcarska firma ABB, koncern zajmujący się robotyką, automatyką i energetyką. ABB działa w Polsce już od połowy lat 90 XX wieku. Ma swoje zakłady produkcyjne w Łodzi, Wrocławiu, Przasnyszu i Aleksandrowie Łódzkim. Koncern jest również właścicielem innych firm elektroenergetycznych, takich jak choćby Elta Łódź. Nie dziwi więc taki, a nie inny wybór lokalizacji na biura. W kompleksie Monopolis ABB zajmie powierzchnię ponad 1400 mkw.

W negocjacjach, dotyczących warunków wynajmu, koncern ABB reprezentowany był po raz kolejny przez Corees Polska, znaną krakowską firmę, specjalizującą się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. Z kolei reprezentantem w Virako była międzynarodowa agencja doradcza JLL. Finalizacja umowy między tymi podmiotami oznacza, że w bardzo krótkim czasie kompleks Monopolis wynajął 100% ze swojej liczącej ponad 24 tys. mkw powierzchni biurowej. Szwajcarska ABB zajmie zatem ostatnie dostępne pomieszczenia. Wśród wcześniejszych najemców znajdują się m.in. szwajcarska firma Clariant i szwedzka Digital New Agency.


1.0
Napisz pierwszy komentarz