Rynek nieruchomości biurowych: rekordowy popyt w I półroczu 2020 r.

|
Obecnie na rynkach regionalnych znajduje się 5,597 mln. mkw. powierzchni biurowej
Obecnie na rynkach regionalnych znajduje się 5,597 mln. mkw. powierzchni biurowej
Najnowszy raport CBRE prezentuje rekordowe umowy i nadzwyczajny popyt na rynku powierzchni biurowych w miastach regionalnych. W I poł. 2020 r. do użytku oddano 15 nowych biurowców.

Według raportu CBRE „Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych” w I poł. br. zanotowano rekordowy popyt, podpisano również największą od 2018 r. umowę na tym rynku. Za sukces odpowiada przede wszystkim I kwartał br., natomiast w drugim zauważono istotny wzrost udziału renegocjacji w podpisywanych kontraktach.

Łącznie podpisano umowy na 335 tys. mkw. biur. I poł. 2020 r. przyniosła również ponad 175 600 mkw. powierzchni biurowej na rynku regionalnym dzięki realizacji 15 nowych projektów. Najwięcej z nich – ponad 69 100 mkw. w 5 projektach – powstało w Krakowie, który tym samym utrzymuje swoją przewagę w istniejącej powierzchni biurowej.

Najbardziej aktywnym na rynku powierzchni biurowych okazał się sektor IT, zaś na drugim miejscu uplasował się sektor przetwórstwa i energetyki, wyprzedzając w tym roku usługi biznesowe. Nowa rzeczywistość pandemii to mimo wszystko nowe możliwości – bardziej elastyczne podejście niektórych wynajmujących i nawet nieznaczne spadki stawek czynszowych mogą zachęcić nowych najemców.

W II kwartale 2020 ilość pustostanów w powierzchniach biurowych zwiększyła się o ok. 54 tys. mkw. Największy wzrost odnotowano w Lublinie i Trójmiescie, natomiast w Katowicach, Szczecinie oraz Wrocławiu nastąpił spadek stopy pustostanu.

Obecnie na rynkach regionalnych znajduje się 5,597 mln mkw. powierzchni biurowej, a do końca roku planowane jest dostarczenie kolejnych 268 tys. mkw.


3.0
Napisz pierwszy komentarz