Giant

Biurowiec Spark B wyróżniony prestiżową nagrodą

|
Biurowiec Spark B, Skanska, źródło: materiały prasowe partnera
Biurowiec Spark B, Skanska, źródło: materiały prasowe partnera
Biurowiec zlokalizowany na warszawskiej Woli otrzymał prestiżową nagrodę PLGBC Green Building Awards w kategorii najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany. Jest ona przyznawana najlepszym projektom green building w Polsce.

Nagrodzony biurowiec jest częścią kompleksu trzech budynków. Został wzniesiony w oparciu o wytyczne certyfikatu WELL Core&Shell oraz certyfikatu LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Zaprojektowano go nie tylko z myślą o pracownikach, ale i okolicznych mieszkańcach oraz osobach niepełnosprawnych. Na wczesnym etapie prac projektowych Fundacja Integracja przeprowadziła audyt, który zagwarantuje kompleksowi Spark przyznanie certyfikatu „Obiekt bez barier” już w momencie oddania do użytku. To oznacza łatwość poruszania się po obiekcie dla osób niepełnosprawnych, starszych czy nieposługujących się językiem polskim. Projekt uwzględnił ponadto specjalne rodzinne miejsca parkingowe oraz pokoje przeznaczone dla rodziców z małymi dziećmi. Dzięki konsultacjom społecznym, które przeprowadzono we współpracy z Fundacją na Miejscu i Project for Public Spaces, w projekcie zagospodarowania przestrzeni wokół obiektu uwzględniono też potrzeby sąsiadujących z biurowcami mieszkańców. Zaplanowano ogólnodostępny plac, amfiteatr oraz otwartą przestrzeń przeznaczoną m.in. do pracy na świeżym powietrzu. Uzyskano w ten sposób przestrzeń przyjazną również dla lokalnej społeczności.

Kompleks biurowy Spark spełnia kryteria zrównoważonego budownictwa. Specjalny budulec z materiałów pochodzących z recyklingu oraz nowoczesne rozwiązania redukujące zużycie energii i wody to tylko niektóre z ekologicznych rozwiązań zawartych w projekcie.

Nasze inwestycje projektujemy z myślą o użytkownikach biur oraz uwzględniając potrzeby lokalnej społeczności. Zgodnie z ideą przyświecającą certyfikacji WELL stawiamy człowieka w centrum zainteresowania. Tę nagrodę traktujemy jako formę docenienia wyznawanych przez nas zasad – skomentował wyróżnienie Adam Targowski, Sustainovation Manager w spółce biurowej Skanska. – Już na etapach projektowania planujemy wdrażanie zielonych rozwiązań, takich jak między innymi perowskity czy zielony beton. Zdobycie nagrody PLGBC Green Building Awards 2020 przez biurowiec Spark B jest potwierdzeniem, że tego typu rozwiązania mają sens. To kolejny dowód na to, że Skanska wyznacza standardy, jeśli chodzi o realizację powierzchni biurowych – podkreślił.

Wiodącym celem konkursu PLGBC Green Building Awards jest promowanie nowoczesnych rozwiązań służących zrównoważonemu budownictwu. Nagradzane są najlepsze projekty green building w Polsce.Jury ocenia projekty uwzględniając rozwiązania zgodne z budownictwem ekologicznym, zrównoważonym rozwojem oraz pod kątem architektonicznym i estetycznym. Na ocenę wpływa również zastosowanie różnych ciekawych, nowatorskich rozwiązań. Konkurs obejmuje budynki i wnętrza zaprojektowane i zrealizowane na terenie Polski, a także materiały budowlane, wykończeniowe, instalacyjne oraz wyposażenie budynków dostępne w naszym kraju. W tym roku, ze względu na pandemię, obrady Jury konkursu odbyły się online.


5.0
Napisz pierwszy komentarz