Assa Abloy

W Szczecinie powstaje nowy kompleks biurowy Fregata

|
źródło, materiały prasowe Colliers
źródło, materiały prasowe Colliers
Zespół budynków stanie przy ul. Bronowickiej. Zakończenie budowy pierwszego z budynków zostało zaplanowane na rok 2023. Za komercjalizację Fregaty będzie odpowiadać firma Colliers.

Na kompleks biurowy Fregata złożą się łącznie 3 budynki o łącznej powierzchni biurowej 15,6 tys. mkw. Biurowiec A dostarczy 5,9 tys. mkw., B 4,08 tys. mkw., a C 5,62 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Jednym z atutów obiektu ma być najwyższy w Szczecinie współczynnik liczby miejsc parkingowych, których będzie aż 265, do powierzchni najmu. Na parkingu znajdzie się również miejsce dla czterech pojazdów elektrycznych, które będzie można tam naładować.

Projekt Fregaty uwzględnia troskę o środowisko naturalne. Nieruchomość otrzyma certyfikat BREEAM na poziomie Very Good przyznany za budowę zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wśród planowanych rozwiązań wewnątrz budynku znajdą się nowoczesne rozwiązania sanitarne, dzięki którym uda się zoptymalizować zużycie wody i energii. Ponadto, obiekt będzie przyjazny dla rowerzystów, na których czekać ma nie tylko aż 80 zadaszonych miejsc postojowych, ale również szatnie z prysznicami. Również otoczenie obiektu przemyślano tak, by sprzyjało trosce o środowisko. Na terenie kompleksu zostanie bowiem posadzonych 80 drzew.

 

Dogodna, atrakcyjna lokalizacja

Dobór lokalizacji biurowców zapewnia dobrą komunikację nie tylko z centrum miasta, ale i z pozostałymi dzielnicami Szczecina. W sąsiedztwie kompleksu znajdują się liczne przystanki autobusowe. Nieopodal jest także stacja kolejowa Szczecin Gumieńce. Ponadto, w pobliżu Fregaty przebiega DK13, za pośrednictwem której można szybko przedostać się do Berlina.

– Inwestorzy doceniają atrakcyjną lokalizację miasta, które położone jest w bezpośredniej bliskości ważnych węzłów komunikacyjnych, zapewniając dogodny transport nie tylko drogowy, ale również kolejowy, wodny czy lotniczy. Rozwinięte możliwości komunikacyjne Szczecina wpływają również na dużą dostępność talentów na rynku pracy, co ma niebagatelne znaczenie dla firm i stanowi jedną ze składowych decyzji o ulokowaniu siedziby lub oddziału właśnie tutaj – zaznaczył Hubert Filipczak, senior associate w Dziale Powierzchni Biurowych w Colliers.

 

W Szczecinie przybędzie wykwalifikowanych pracowników

Colliers, we współpracy z Agencją Rozwoju Aglomeracji Szczecińskiej „Kurs na Szczecin”, przygotował raport, z którego wynika, że Szczecin jest obecnie jednym z głównych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, dzięki dostępności kompetentnych pracowników, która wzrośnie jeszcze po uruchomieniu Kolei Metropolitarnej.

Rynek biurowy w Szczecinie jest na fali wnoszącej. Charakteryzuje go najniższy wskaźnik nasycenia powierzchnią spośród największych aglomeracji w Polsce. W ubiegłych latach zaobserwowano rosnący popyt na powierzchnie biurowe, co miało odzwierciedlenie w rosnącej podaży projektów. Dotychczas większość nieruchomości biurowych była zlokalizowana w centrum miasta, jednak na znaczeniu zyskuje dynamicznie rozwijająca się południowa dzielnica Szczecina – Gumieńce – w której Fregata stanowi flagową inwestycję – podkreślił Sebastian Bedekier, dyrektor regionalny Colliers w Poznaniu.

O rozwoju miasta świadczy także raport „CEE Investment Report: Thriving Metropolitan Cities”, opublikowany przez Skanska, Colliers oraz Dentons. Zgodnie z przeprowadzoną w jego ramach analizą Szczecin zajmuje 15 miejsce spośród 200 najszybciej rozwijających się dużych aglomeracji z całej Unii Europejskiej. Wyprzedza tym samym m.in. Warszawę.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz